Zapach odgrywa olbrzymią rolę w naszym życiu. Jest jednym z najważniejszych zmysłów. Piękny aromat w naszym domu to recepta na to, by czuć się w nim dobrze i milej spędzać czas. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni zapach do mieszkania - przychodzimy z pomocą!

Czystość 

Aby zadbać o ładną woń w naszym mieszkaniu niezwykle ważne jest utrzymywanie czystości. Może zdarzyć się, że nieprzyjemny zapach to efekt niedokładnego posprzątania naszego wnętrza. Nie wolno zapominać także o tym, jak istotne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Ładny zapach trudniej zapewnić w miejscach, gdzie domownicy są osobami palącymi. Trudniejsze jest to także gdy w naszym domu przebywają zwierzęta. Poza wietrzeniem wnętrz warto zadbać także o to, by regularnie wyrzucać śmieci. Dotyczy to w szczególności odpadków organicznych, które mogą się zepsuć, jednocześnie wydzielając przykry zapach i przyciągając muszki owocówki.

Ważne jest także regularne odświeżanie i czyszczenie zmywarki oraz pralki, w których mogą gromadzić się osady i resztki detergentu, przyczyniające się do wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Wskazane jest także wymienianie pościeli co 2 tygodnie. Ręczniki natomiast powinno się zmieniać co najmniej raz w tygodniu. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, a o której często zapominamy jest także regularne wymienianie worków w odkurzaczu. Zdarza się, że śmieci, które zalegają w urządzeniu wydzielają nieprzyjemny zapach oraz dodatkowo przyczyniają się do zmniejszenia skuteczności odkurzacza. Dbanie o czystość w naszych pomieszczeniach to tak właściwie połowa sukcesu, jednak, aby zapewnić przyjemny zapach, budzący pozytywne skojarzenia, warto wypróbować także inne akcesoria, które dostępne są na rynku. 

Neutralizator

Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem ładnego zapachu do naszego mieszkania, z pewnością naszą uwagę przykuły neutralizatory. Czym tak właściwie są neutralizatory zapachów i kiedy się sprawdzą, a kiedy ich stosowanie nie jest konieczne? 

Neutralizatory to nieskomplikowane urządzenia, które zazwyczaj pełnią dwie funkcje. Pierwsza z nich to likwidowanie zapachów przez nas niepożądanych, natomiast druga to nadawanie przyjemnego aromatu w danym pomieszczeniu. Mimo, że neutralizatory kojarzą się głównie z okapem kuchennym, nie jest to jedyna możliwość. Pochłaniacze zapachów występują także w innych formach, które służą między innymi do likwidowania nieprzyjemnych zapachów w lodówce czy szafie. Neutralizator do lodówki to małe urządzenie, które zlikwiduje nieprzyjemny zapach, który może unosić się w naszej kuchni ze względu na obecność np. zepsutej żywności.

Na rynku dostępne są także pochłaniacze zapachów do zlewu. Są to preparaty chemiczne, których zadaniem jest roztopienie zalegających resztek jedzenia, znajdujących się w syfonach lub rurach. Tego typu produkty zazwyczaj przybierają formę płynu, żelu lub granulek. Preparat wlewa się do zlewu lub wsypuje, a następnie odczekuje określony przez producenta czas. Niektóre z detergentów tylko eliminują nieprzyjemną woń, inne natomiast pozostawiają dodatkowo świeży zapach, np. kwiatowy czy cytrusowy. 

Nasza kuchnia jest szczególnie narażona na powstawanie brzydkich zapachów. Kolejnym punktem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, dbając o piękny zapach w naszym mieszkaniu, jest zmywarka. Brzydki zapach wydobywający się ze zmywarki to efekt gromadzących się w szczelinach resztek jedzenia, które z czasem zaczynają się psuć. Neutralizator i odświeżacz do zmywarki pomogą nam uporać się z nieprzyjemnym zapachem, ale ważne jest także działanie prewencyjne. Warto zatem zaopatrzyć się w płyn czyszczący do zmywarki. Używamy go co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu oczyścimy naszą zmywarkę z zalegających resztek, a nieprzyjemny zapach nie będzie nam już przeszkadzał. 

Rodzaje odświeżaczy - naturalny zapach

Rodzaje odświeżaczy 

Na rynku mamy dostępnych naprawdę wiele rodzajów odświeżaczy. Mowa tutaj nie tylko o samym zapachu, ale także o ich formie. Odświeżacze powietrza mogą występować zarówno, w bardziej jak i mniej ozdobnych formach. Niektóre lepiej sprawdzą się w salonie, inne natomiast w łazience. Postanowiliśmy opisać kilka najpopularniejszych typów. Być może dzięki temu łatwiej będzie Tobie wybrać odpowiedni zapach do mieszkania. 

Zapach do mieszkania - odświeżacz elektryczny 

By odświeżacze elektryczne spełniały swoją funkcję - uwalnianie aromatu - muszą być podłączone do prądu. W przypadku elektrycznych odświeżaczy powietrza, zapach uwalniany jest jednostajnie i trwale przez cały czas, dzięki czemu w pomieszczeniu nieustannie panuje przyjemny zapach. Dodatkową zaletą odświeżaczy elektrycznych jest możliwość regulowania intensywności zapachu. Odświeżacz elektryczny to opcja wielokrotnego użytku. Po zużyciu jednego wkładu, można dokupić kolejny tak, by cieszyć się pięknym zapachem przez cały czas. Jest to wariant szczególnie polecany do miejsc ogólnodostępnych. Dobrze sprawdzi się między innymi w przychodniach lekarskich, hotelach czy toaletach publicznych. 

Zapachowa świeczka - zapach do mieszkania

Świeczka zapachowa

Świeczki zapewniają przyjemny aromat ze względu na dodatek aromatów do parafiny. Z pewnością jest to najlepszy sposób na to, by zapewnić swojemu wnętrzu przyjemny zapach i przytulny klimat. Obecnie mamy do wyboru naprawdę mnóstwo świeczek nie tylko o różnych zapachach, ale także kształtach czy kolorach. Dzięki temu możliwe jest idealne dopasowanie świeczki do stylu naszego wnętrza. Minusem świeczki zapachowej jest jednak to, że wymaga ona stałego nadzoru i nie może być bez niego pozostawiona, a aby wydzielał się zapach potrzebny jest płomień. Nie będziemy zatem mogli cieszyć się naszym ulubionym aromatem przez cały czas, ale jedynie wtedy, kiedy świeczka będzie odpalona. 

Odświeżacz powietrza w żelu

Jest to stosunkowo tania i prosta metoda. Nie wymaga żadnego podpięcia do źródła prądu, a zapach uwalniany jest przez cały czas. Odświeżacze powietrza w żelu występują w różnych opakowaniach. Niektóre z nich nie nadają się jednak jako ozdoba salonu. Jeżeli podoba Ci się zapach jakiegoś odświeżacza w żelu, który znajduje się w plastikowym opakowaniu i jego wygląd nie jest zachęcający, możesz go wyjąć, a żel pokroić na kawałki i wyłożyć na talerzyk lub do szklanego pojemnika. Następnym krokiem może być przyozdobienie pachnącego żelu ulubionymi dodatkami. Teraz mamy pachnącą ozdobę! 

Zawieszka zapachowa

Zawieszki zapachowe najczęściej stosowane są w samochodach, ale mogą zagościć także w naszych wnętrzach. Jest to stosunkowo tani sposób na zapewnienie w mieszkaniu przyjemnego zapachu. Woreczki zapachowe możemy wykonać samodzielnie lub jeżeli nie jesteśmy fanami DIY, zawsze możemy kupić gotowy produkt w sklepie, dopasowany do naszych potrzeb. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, jeśli z naszej garderoby dobiega zapach stęchlizny. 

Patyczki zapachowe

Patyczki zapachowe 

Patyczki zapachowe to opcja dla wszystkich tych, którzy odświeżacz powietrza chcą trzymać w widocznym miejscu. Jest to dobra ozdoba do naszego wnętrza, ponieważ patyczki zazwyczaj wkładane są do szklanego lub ceramicznego naczynia wypełnionego substancją zapachową. Patyczki zapachowe wykonano z rattanu, naturalnego materiału, często stosowanego do produkcji mebli. Dzięki naturalnym kanalikom, znajdującym się we wnętrzu, patyczki rattanowe nasiąkają perfumami, a następnie pod wpływem ciepła otoczenia oraz parowania, uwalniają piękny zapach. W przypadku patyczków zapachowych istnieje prosty sposób regulacji intensywności zapachu - wystarczy włożyć lub wyjąć patyczek. Im jest ich więcej, tym bardziej intensywny zapach się wydziela. Odświeżacz powietrza w formie patyczków zapewnia piękny aromat przez cały czas, a nie tylko przy naciśnięciu dozownika i wystarczy nawet na kilka miesięcy stosowania. 

Odświeżacz w sprayu

Odświeżacz powietrza w sprayu to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Zazwyczaj tego typu odświeżacze znajdują się w metalowych puszkach. Wydzielają intensywny zapach, który błyskawicznie wypełnia pomieszczenie, w którym go użyto. Odświeżacze w sprayu cieszą się dużą popularnością także ze względu na niską cenę. Odświeżacz ten raczej nie sprawdzi się jako ozdobny zapach do mieszkania, natomiast miejsce, w którym najlepiej go użyć to łazienka. Opcja ta nie jest jednak specjalnie dyskretna. Duża, metalowa puszka nie jest zbyt dobrym dodatkiem do naszych wnętrz. Warto jednak wspomnieć także o innym atucie odświeżacza w sprayu. Jest to rozwiązanie, którego używamy jedynie w razie potrzeby, co z kolei sprawia, że będzie to opcja bardzo wydajna.

Naturalny zapach do mieszkania

Jeżeli chcesz zapewnić świeży zapach w swoim mieszkaniu przy wykorzystaniu naturalnych metod - nic prostszego! Jedną z metod zapewnienia przyjemnego aromatu we wnętrzu jest świeża kawa. Jej ziarna należy włożyć do miseczki i pozostawić w pomieszczeniu. Kawa idealnie wchłonie wszystkie zapachy, a przy tym odda swój zapach. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność dość częstej wymiany ziarenek, ponieważ szybko wietrzeją. Kolejne rozwiązanie to klasyczny zapach kojarzony ze świętami - pomarańcza i goździki. Jest to niezwykle proste, wystarczy do połówki pomarańczy wbić goździki, a w naszym pomieszczeniu zacznie unosić się piękny zapach cytrusów. Zimą należy talerzyk z pomarańczą położyć na kaloryferze tak, by ciepło spowodowało bardziej intensywne rozprzestrzenianie się aromatu. 

Potpourri jako zapach do mieszkania

Potpourri

Ten typ odświeżacza powietrza o zagadkowej nazwie pochodzącej z języka francuskiego to doskonała ozdoba dla naszych mieszkań. Potpourri to mieszanka stworzona z zasuszonych kwiatów oraz fragmentów roślin i ma charakter dekoracyjny. Zwyczaj przygotowania aromatycznych mieszanek istniał już od dawna, zyskując rzesze zwolenników na przestrzeni lat. Sama mieszanka nie ma jednak bardzo intensywnego zapachu. Ze względu na to bardzo często dodaje się także olejki zapachowe. Czasami, aby nadać odpowiedni kolor do potpourri dodaje się także barwniki. Aby je wykonać samodzielnie w domu będziemy potrzebować mieszankę ziół i kwiatów oraz przypraw. Szczególnie polecany będzie między innymi cynamon i goździki. Następnie rozkładamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia tak, aby nie stykały się ze sobą. W kolejnym kroku powinniśmy wysuszyć je na jak najniższej temperaturze. Następnie mieszamy wysuszone owoce, przyprawy, zioła i kwiaty, dodajemy kilka kropel olejku zapachowego i przekładamy do szklanych pojemniczków lub tiulowych woreczków. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zestawieniu, łatwiej będzie Tobie wybrać odpowiedni zapach do mieszkania, który spełni Twoje oczekiwania, a Ty będziesz mógł cieszyć się przyjemnym aromatem przez cały czas!