Grudzień już zaczął się na dobre, a wraz z nim okres przedświąteczny. Czas ten oznacza nie tylko spędzanie wolnych chwil w rodzinnej atmosferze, ale także świąteczne porządki przed wizytą gości w naszych domach. Jak odpowiednio się za nie zabrać, posprzątać wszystko i jednocześnie nie zwariować? Przychodzimy z pomocą!

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Jeśli masz duże zaległości pod względem sprzątania, prace warto zacząć już sporo przed świętami. Przeglądanie wszystkich niepotrzebnych rzeczy warto zacząć dużo wcześniej. Bezpośrednio przed świętami raczej nie będziesz miała głowy by zajmować się przeglądaniem swoich starych ubrań, pamiątek czy zdjęć. Takie rzeczy warto zrobić dużo wcześniej. Aby dokładnie wykonać tę czynność, poświęć kilka godzin na dokładne przejrzenie wszystkich swoich szafek, półek i szuflad. Pamiętaj, aby nie przerzucać swoich rzeczy nieustannie z jednej szuflady do drugiej. Takie działanie nie ma sensu i nie przybliży Cię do pozbycia się rzeczy zbędnych. Jeśli już pozbyłaś się wszystkich swoich starych i niepotrzebnych gadżetów oraz przebrałaś ubrania, których już nigdy na siebie nie założysz, najwyższa pora przejść do dalszej części sprzątania. 

Odkurzanie

Jest to naprawdę niezbędny element jeśli chcesz zadbać o estetyczny wygląd swojego domu czy mieszkania. Zakurzone elementy natychmiast sprawiają, że wnętrza tracą swój urok i wyglądają na zaniedbane. Na kurz składają się takie rzeczy jak np. resztki naskórka, fragmenty włosów czy nawet pleśń. Ze względu na to kurz może także często uczulać. Najlepiej odkurzać mieszkanie minimum raz w tygodniu. Wskazane jest by zacząć od miejsc najwyżej położonych. Najpierw zetrzyj kurz z wysokich szafek, następnie z niskich półek, a dopiero na samym końcu z podłogi. Każde miejsce powinnaś przecierać kilka razy, aby pozbyć się dokładnie wszystkich zanieczyszczeń. Aby ułatwić sobie odkurzanie warto delikatnie namoczyć ściereczkę. W ten sposób kurz do niej przylgnie i nie będzie na nowo rozprzestrzeniał się po pomieszczeniu. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie ściereczek z płynem antystatycznym. Jeśli gruntownie odkurzasz swoje mieszkanie, nie zapomnij o tym aby zajrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, ponieważ to właśnie tam zbiera się najwięcej niechcianego kurzu. Poza oczyszczaniem dywanów czy wykładzin, warto pozbyć się od razu nieprzyjemnego zapachu. Dobrym sposobem będzie zastosowanie sody oczyszczonej, która świetnie powinna poradzić sobie z niechcianymi aromatami. 

Mycie okien

Kolejny etap dbania o przedświąteczny porządek. W pierwszej kolejności oczyszczamy ramy oraz futryny okienne. Mycie okien warto zacząć od uprzedniego ich przetarcia na sucho. Możemy w tym celu użyć specjalnych ściereczek. Sprzątanie na sucho pozwoli pozbyć się wszystkich zabrudzeń oraz kurzu. W dalszej kolejności rozpoczynamy mycie okien na mokro. W tym celu przydatne będą wszelkiego typu płyny do szyb, które usprawnią pracę. Najlepsze będą te w poręcznych opakowaniach ze spryskiwaczem. Dzięki temu wystarczy, że spryskasz okno, przetrzesz ściereczką i gotowe! Przy czyszczeniu szyb sprawdzają się także ręczniki papierowe, których możesz użyć zamiast ściereczek


Świąteczne porządki - jak zdążyć na czas - kuchnia

Najbardziej pracochłonne pomieszczenia

Do miejsc, na które musisz poświęcić najwięcej czasu należą kuchnia oraz łazienka. Jeśli chcemy dokładnie posprzątać kuchnię i łazienkę, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie środki do ich czyszczenia. Będą to między innymi wszelkiego rodzaju żele do WC, płyny do podłóg, odtłuszczacze czy mleczka czyszczące

Łazienka

Nie zapominaj także o tym, że środki czyszczące do kuchni mają często inny skład i właściwości niż środki czyszczące do łazienki. Działanie tych pierwszych będzie się skupiało raczej na pozbywaniu się plam z tłuszczu czy resztek jedzenia, natomiast środki czyszczące do łazienki pozbywają się kamienia i osadów z mydła oraz zacieków z wody,  dbają także o estetyczny wygląd fug lub neutralizują nieprzyjemne zapachy. Sprzątanie łazienki powinniśmy zacząć od mycia glazury oraz fug. W dalszej kolejności powinniśmy umyć wannę lub prysznic, umywalkę, muszlę oraz baterie łazienkowe. 

Kuchnia

Jeśli mamy już umytą łazienkę możemy przejść do sprzątania kuchni. Przy okazji świątecznych porządków warto sprawdzić także zawartość szafek. Być może mamy jakieś stare makarony lub przyprawy, które nie nadają się już do użytku? W takim przypadku najlepszą opcją będzie ich wyrzucenie. Przy sprzątaniu kuchni zwróćmy szczególną uwagę na piekarnik, okap, ruszty oraz naczynia i garnki. Warto także zrobić przegląd lodówki oraz zamrażarki i dokładnie je umyć. W dalszej kolejności umyjmy kuchenną glazurę, blaty, zlewozmywak i podłogę. 

Meble i podłogi

Jeśli mamy już posprzątane inne elementy naszego mieszkania, pora przejść do mebli i sprzętów. W tym celu należy użyć specjalnie przeznaczonych do tego środków. Regały zapełnione książkami należy oczywiście opróżnić przed ich umyciem. Dopiero później możemy zacząć porządki. Kurz na półkach najlepiej wycierać specjalnymi ściereczkami lub suchą szmatką. Przydatne będą także wszelkiego typu pianki i spraye czyszczące przeznaczone do tego typu powierzchni. Sprzątając szafki warto także odkurzyć wszystkie pamiątki, które w nich mamy. 

Przy sprzątaniu podłóg ważne będzie wybranie odpowiedniego płynu. Dostępne obecnie na rynku płyny do podłóg przeznaczone są do różnego typu powierzchni. Niektóre z nich stworzono z myślą o oczyszczaniu powierzchni złożonych z płytek, inne natomiast przeznaczono głównie do podłóg drewnianych. Warto w tym przypadku zastanowić się nad wyborem odpowiedniego środka, który pomoże nam utrzymać podłogi w nienagannej czystości. 

Inne 

Poza wymienionymi wcześniej miejscami i elementami domowego wyposażenia, warto zwrócić uwagę także na przedmioty takie jak abażury i klosze w lampach, które najlepiej przetrzeć szmatką czy gąbką. Powinnaś zwrócić także uwagę na firany i zasłony, które należy przed świętami wyprać, by nie były siedliskiem kurzu. Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas świątecznych porządków są materace oraz pościele. Dobrym pomysłem będzie ich wypranie i wywietrzenie. Sprawi to, że będzie się nam zdecydowanie przyjemniej spało, a przedmioty te nie będą idealnym środowiskiem rozwoju roztoczy. Wyczyść także wszystkie kratki wentylacyjne, jakie masz w swoim mieszkaniu. 


Świąteczny porządek jako inspiracja

Świąteczny porządek jako inspiracja

Nie zapominajmy także o tym, że rzecz tak prozaiczna jak robienie świątecznego porządku może zainspirować Cię do dużych zmian. Na czym mogą one polegać? Na przykład na zmniejszeniu liczby niepotrzebnych rzeczy w swoim otoczeniu. Najprawdopodobniej przy robieniu świątecznych porządków zwrócisz uwagę na wiele rzeczy, które są całkowicie nieprzydatne, a ich zastosowanie ogranicza się do zbierania kurzu. Jeśli masz dużo takich przedmiotów, pozbądź się ich! Jak zrobić to w mądry sposób? Zastanów się, czy dana rzecz jest Ci do czegoś potrzebna lub sprawia Ci radość. Jeśli nie spełnia żadnej z tych dwóch funkcji możesz się jej bez obawy pozbyć. Warto przy okazji robienia świątecznych porządków zacząć refleksję na temat niepotrzebnych gadżetów w formie prezentów. Zastanów się porządnie, zanim kupisz komuś zbędny podarunek. Warto postawić na prezenty praktyczne, które się przydadzą i zrezygnować z kupowania kolejnego bezużytecznego podarunku. 


Przede wszystkim zapamiętaj, by nie popadać w panikę nawet jeśli do świąt zostało niewiele czasu. Jeśli nie mieszkasz sama, dobrym pomysłem może być np. rozdzielenie zadań pomiędzy domowników. Ważne jest, by porządki planować realnie z uwzględnieniem swoich sił i możliwości. Jeśli jednak plan się nie powiedzie - nic strasznego! Najważniejsze w okresie świątecznym to cieszyć się z tego czasu i spędzić święta w rodzinnej i ciepłej atmosferze!