Sprzątanie łazienki to czynność, która wielu z nas kojarzy się z czymś niezbyt przyjemnym, jednak koniecznym. Czystość w naszej łazience jest kwestią nie tylko estetyczną, ale także zdrowotną. Łazienka to bowiem idealne miejsce do rozwoju wielu bakterii ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprzątać łazienkę, by zachwycała czystością przez długi czas!

Łazienka i kuchnia to dwa pomieszczenia w naszym domu, które brudzą się najszybciej i wymagają specjalnej uwagi oraz starannego czyszczenia. Sprzątając naszą łazienkę powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na kafelki i fugi, lustra, sedes i armaturę. Niezwykle pomocne w sprzątaniu łazienki będą dla nas specjalne środki przeznaczone do tego. Dzięki coraz bogatszej ofercie producentów środków czystości sprzątanie łazienki staje się czynnością jeszcze łatwiejszą niż kiedykolwiek!

Sprzątanie łazienki - sedes

Jest to miejsce w naszej łazience, które wymaga specjalnej uwagi. Jednym ze sposobów jego skutecznego czyszczenia jest korzystanie z kostek do WC. Używa się ich w celu zapewnienia idealnej czystości i świeżości. Kostki do toalet występują obecnie w najróżniejszych zapachach, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać produkt, który jest dostosowany do oczekiwań. Muszla toaletowa to miejsce szczególnie narażone na występowanie bakterii i grzybów. Często są to drobnoustroje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zaletą kostek do WC jest fakt, że działają one po każdym naciśnięciu spłuczki, a nawet w przerwie między spłukaniami, zatem ich skuteczność nie wymaga nakładania preparatu, jak ma to miejsce np. w przypadku żeli do WC. Mimo to, ograniczanie się wyłącznie do kostek do spłuczki niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Kostki do WC to raczej rozwiązanie służące do codziennej higieny, które zapewni działanie antybakteryjne, natomiast większych zabrudzeń nie usunie.

Kostki toaletowe zazwyczaj znajdują się w plastikowych koszyczkach. Niektóre z nich mają wkład, który jest wymienialny, w przypadku innych kostek wkład jest jednorazowy a po zużyciu całej kostki z zawartością substancji czyszczącej, plastikowe opakowanie należy wyrzucić do śmieci. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest korzystanie z kostek wielokrotnego użytku. Dzięki temu minimalizujemy liczbę plastikowych opakowań, a rozwiązanie takie dodatkowo jest bardziej przyjazne dla naszego portfela. Obecnie coraz więcej producentów oferuje specjalne kostki w formie żelu, które przytwierdzane są bezpośrednio do ścianki muszli. Dzięki temu unikamy stosowania koszyczka, na którym również mogą gromadzić się bakterie. Stosując kostki do WC sprawiamy, że powierzchnia muszli jest opłukiwana nie tylko przez samą wodę, ale także aktywne substancje zawarte w składzie kostki. Dzięki ich stosowaniu zmniejszamy ryzyko gromadzenia się kamienia.

Sprzątanie łazienki - kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa

Stosując środki chemiczne do czyszczenia naszej kabiny prysznicowej, zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń producenta sprzętu. Silnych detergentów możemy używać wyłącznie w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli naszą kabinę prysznicową wykonano z materiałów, które są niezwykle delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom, powinniśmy zrezygnować z produktów, które mają twarde mikrogranulki. Stosując detergenty zbyt silne możemy doprowadzić do porysowania delikatnych powierzchni lub niechcący je zmatowić, co negatywnie wpłynie na walory estetyczne i użytkowe.

Czyszcząc kabinę prysznicową zawsze powinniśmy kierować się od góry ku dołowi. Za pomocą specjalnego preparatu czyszczącego możemy umyć brodzik i baterię. Następnie detergent powinniśmy zostawić na kilka minut tak, by mógł zacząć działać i usuwać wszystkie zanieczyszczenia. W celu usunięcia zacieków, które mogły pojawić się np. na szybie, możemy wykorzystać np. ocet lub specjalny płyn. Na samym końcu czyszczenia kabiny prysznicowej sprzątamy brodzik. Gdy czyścimy brodzik, powinniśmy brać pod uwagę materiał, z którego go wykonano. Niezwykle ważne jest również czyszczenie odpływu, który może zapychać się po każdej naszej kąpieli. Szczególnie ważne jest zatem między innymi usuwanie włosów oraz osadów ze środków myjących, dzięki czemu woda będzie spływała bezproblemowo.

Udrażnianie rur

Sprzątając łazienkę nie powinniśmy zapominać o czynności takiej, jak udrażnianie rur. Kiedy zostanie zatkany odpływ w naszej łazience, niezbędne będzie podjęcie odpowiednich kroków. Udrażniacze do rur to detergenty, które cechuje duża skuteczność. Dzięki temu pozwalają w łatwy sposób na usunięcie wszystkich nieczystości. Ich skuteczność wynika ze składu, który bardzo często jest żrący. Ze względu na to należy chronić detergenty przed dostępem dzieci, ponieważ ich połknięcie czy zetknięcie z delikatną skórą może powodować negatywne konsekwencje.

Udrażniacze do rur z łatwością usuwają zanieczyszczenia takie, jak włosy, kamień czy resztki środków myjących. Bardzo często do pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń wystarczy już jedno użycie środka. Niezwykle istotne przed użyciem udrażniacza jest rozpoznanie, z jakiego materiału zostały wykonane nasze rury. Nie każdy detergent może być używany do każdego rodzaju rur. Jeśli użyjemy nieodpowiedniego środka, rura może ulec uszkodzeniom. Zwykłych udrażniaczy możemy użyć do rur, które zostały wykonane z plastiku. Nie powinniśmy stosować ich jeśli nasze rury zostały zrobione z aluminium. W celu dokładniejszego poznania, których detergentów możemy używać, a których natomiast powinniśmy unikać, należy przeczytać zalecenia producenta, które umieszczono na opakowaniu.

Sprzątanie łazienki i odkamienianie

Kamień to jedno z najczęstszych zanieczyszczeń obok osadów z kosmetyków służących do mycia. Sprzątanie łazienki nie może obyć się bez porządnego usuwania kamienia! Odkamieniacze mogą okazać się bardzo przydatne jeśli w naszym domu mamy twardą wodę. Dzięki jego zastosowaniu zminimalizujemy gromadzenie się kamienia w naszym sedesie. Odkamieniacze występują w różnych formach. Często są to tabletki lub płyny. Jeśli zamierzamy skorzystać z odkamieniacza w celu usunięcia kamienia z naszej toalety, warto, by środek ten miał na tyle gęstą konsystencję, by nie spływał po ściankach muszli.

Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie odkamieniacza na noc, by środek ten mógł działać w ciągu tych kilku godzin. W celu usunięcia kamienia możemy również użyć tabletek odkamieniających. Dzięki temu usuniemy kamień, który pojawił się pod powierzchnią lustra wody. Warto nie zaniedbywać odkamieniania naszych toalet. Dzięki codziennemu czyszczeniu i usuwaniu zabrudzeń, czynność ta będzie zdecydowanie mniej czasochłonna niż kiedy nasza łazienka zostanie zaniedbana i doprowadzona do złego stanu. Niezwykle ważna jest zatem regularność.

Fugi i kafelki

Fugi to element naszej łazienki, szczególnie narażony na brud, mogący się w nich gromadzić. Czyszczenie fug powinniśmy przeprowadzać bardzo dokładnie, ponieważ jest to idealne miejsce do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. Woda, ciepło i wilgoć sprzyjają ich powstawaniu. Aby dokładnie wyczyścić fugi, powinniśmy unikać używania w tym celu ostrych przedmiotów, które mogą je uszkodzić. Nie należy zatem korzystać z noży czy drucianych czyścików. Zdecydowanie lepszą opcją będzie wykorzystanie starej szczoteczki do zębów lub głowicy szczoteczki elektrycznej. W ten sposób usuniemy zanieczyszczenia w sposób, który jest zdecydowanie bardziej delikatny, a przy tym skuteczny. Możemy wykorzystać również kuchenne gąbki lub ściereczki z bawełny.

Inna opcja to specjalne preparaty do czyszczenia fug. Dzięki dozownikom naniesienie preparatu prosto na fugi będzie dziecinnie proste, a środek ten nie powinien rozlewać się nam po kafelkach. Preparat wystarczy nałożyć, a następnie zmyć po kilku minutach za pomocą gąbki. Sprzątając naszą łazienkę przy pomocy silnych detergentów, powinniśmy zawsze robić to przy otwartym oknie lub włączonej wentylacji. Preparaty do czyszczenia łazienki często mają bardzo silne działanie. Dodatkowo warto, by łazienkę czyścić w rękawiczkach, ponieważ żrące właściwości detergentów mogą przyczynić się do podrażnienia delikatnej skóry dłoni.

Sprzątając kafelki w naszej łazience, powinniśmy w pierwszej kolejności usunąć z wszelkich półek wszystkie kosmetyki czy ozdoby. W dalszej kolejności możemy usunąć kurz z powierzchni płytek. W tym celu możemy użyć wilgotnej ściereczki lub gąbki. Płytki w naszej łazience powinniśmy zmoczyć przy pomocy ciepłej wody, a następnie na kafelki aplikujemy detergent czyszczący, który pozostawiamy na tyle minut, ile zaleca nam producent. Po tym czasie możemy zmyć detergent przy pomocy ściereczki, a kafelki opłukać wodą by zmyć resztki środków, których używaliśmy. Ostatni krok to wytarcie do sucha powierzchni naszych kafelków.

Detergenty do sprzątania łazienki

Sprzątanie łazienki nie może obyć się bez specjalnych detergentów. Jednym z najczęściej spotykanych środków są mleczka czyszczące. Dzięki nim z łatwością usuniesz zabrudzenia z powierzchni takich, jak np. wanna. Zazwyczaj detergenty te są bardzo delikatne dla powierzchni, które czyścimy. Mleczek do czyszczenia możemy używać do powierzchni chromowanych, szklanych, a także ceramicznych. Podobnie jak w przypadku preparatów do fug, wystarczy nałożyć detergent na powierzchnię, którą zamierzamy wyczyścić, pozostawić na kilka minut, a następnie wytrzeć przy pomocy gąbki lub ściereczki.

Często mleczka do czyszczenia nadają powierzchniom różne świeże zapachy takie, jak np. zapach cytrusów. Dzięki temu jeszcze bardziej wzmocniony jest efekt czystości i świeżości. Producenci detergentów zauważają również potrzeby społeczeństwa, które coraz częściej stawia na ekologiczne warianty. Detergenty do łazienki w wersji eko coraz częściej tworzy się na podstawie naturalnych składników. Dzięki temu ulegają one biodegradacji i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Bardzo często produkty te charakteryzują się również korzystną ceną, co sprawia, że jest to opcja, którą konsumenci wybierają coraz częściej. 

Armatura łazienkowa a sprzątanie łazienki

Armatura

Aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia z naszej łazienkowej armatury, niezwykle ważna jest regularność. Dzięki systematycznemu sprzątaniu czyszczenie jej będzie zdecydowanie prostsze. Warto po każdym użyciu przetrzeć armaturę przy pomocy zwykłego ręcznika, dzięki czemu możemy zapobiec powstawaniu zacieków na ich powierzchni. Jeżeli armatura łazienkowa jest delikatna, unikamy stosowania silnych środków, które mogą ją uszkodzić. Jeśli podczas sprzątania łazienki do czyszczenia armatury użyjemy nieodpowiednich detergentów, konsekwencje mogą być opłakane.

Podobnie, jak w przypadku czyszczenia fug, przy myciu armatury powinniśmy skorzystać z miękkich ściereczek i zrezygnować z wszelkich drucianych czyścików. Jeśli myjemy powierzchnie chromowane, możemy sięgnąć po spirytus salicylowy. Wystarczy zwilżyć nim ściereczkę, a następnie przetrzeć armaturę. Ponieważ spirytus szybko wyparuje, zminimalizowane jest ryzyko powstawania smug. Nie powinniśmy jednak używać go jeśli mamy armaturę, która została wykończona mosiądzem. Jego połączenie wraz ze spirytusem może spowodować odbarwianie się. Umywalkę powinniśmy myć co najmniej raz w tygodniu, jednak warto robić to częściej w celu uniknięcia gromadzenia się osadów i zanieczyszczeń. Z kolei bateria umywalki powinna być czyszczona mniej więcej co 2-3 dni. Dzięki regularnemu sprzątaniu nasza armatura będzie zachwycała swoim wyglądem.

Lustra

Jest to ostatni element sprzątania naszej łazienki. Często osiada na nich wiele zabrudzeń, a dodatkowo czasem widoczne są również ślady naszych palców. Aby skutecznie usunąć z luster wszystkie zanieczyszczenia, możemy użyć specjalnych detergentów. Pomocne będą również ściereczki z mikrofibry, ręcznik papierowy lub zmywaczki do szyb. Jeśli chcemy skorzystać z innych rozwiązań, możemy wypróbować również ocet lub płyn do naczyń. Wystarczy dodać nieco płynu do miski z ciepłą wodą i zamoczyć w roztworze ściereczkę, a następnie wytrzeć powierzchnię lustra do sucha przy pomocy ręcznika papierowego. Dzięki temu jego powierzchnia stanie się czysta i pozbawiona smug. Ocet możemy natomiast wymieszać z wodą w proporcjach 1:1, a następnie spryskać roztworem powierzchnię lustra, co również usunie wszystkie zanieczyszczenia, których zamierzamy się pozbyć.

Jak widzisz, sprzątanie łazienki nie musi być trudne i czasochłonne. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom polubisz tę czynność, a czyszczenie łazienki przestanie być uciążliwą męczarnią, a zacznie być czymś, co robione jest z przyjemnością. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat sprzątania kuchni, zachęcamy Cię do przeczytania naszego poprzedniego wpisu!