Kuchnia to stałe miejsce na liście naszych codziennych porządków. Jest to serce naszego mieszkania, które brudzi się niezwykle łatwo ze względu na codzienne przygotowywanie posiłków czy spędzanie w niej czasu. Dowiedz się, co zrobić, by sprzątanie kuchni przebiegało szybko i sprawnie!

Sprzątanie - podstawowe zasady

Jeżeli chcemy, by nasze mieszkania zachwycały swoim wyglądem i czystością, niezwykle ważna jest systematyczność w ich sprzątaniu. Dzięki temu, że będziemy codziennie wykonywali drobne czynności, niewymagające wysiłku takie, jak np. odłożenie danego talerza na miejsce, unikniemy konieczności przeprowadzania wielkich porządków, na które będzie trzeba poświęcić kilka godzin. 

Jedną z prostych zasad, które pomogą w wyrobieniu systematyczności jest zasada 2 minut. Jest to technika, która zachwyca swoją prostotą, a jednocześnie jest niezwykle skuteczna. Sporo zadań mających na celu doprowadzenie naszego mieszkania do porządku zajmuje mniej niż 2 minuty - między innymi wyrzucenie śmieci czy umycie naczyń po jedzeniu. Wszystkie takie czynności wykonujemy od razu. Małe zadania, które możemy wykonać natychmiast sprawiają, że nie obciążamy naszego umysłu. Jeżeli odłożymy dane zadanie na później najprawdopodobniej poświęcimy na to dwa razy więcej czasu. Dodatkowo mamy dane zadanie z głowy i nie musimy go nigdzie zapisywać aby o nim pamiętać. Wykonywanie małych zadań od razu zmniejsza ich ogólną liczbę, a dzięki temu minimalizuje poziom stresu, a ich wykonanie podnosi naszą motywację i sprawia, że uważamy swoją skuteczność za większą. 

Sprzęt kuchenny

Sprzątanie kuchni to także czyszczenie sprzętu kuchennego - lodówki, zmywarki czy kuchenki mikrofalowej. Jeżeli w kuchence odgrzewamy dania, które mogą pryskać, np. zupy, patentem na uniknięcie zabrudzeń będzie przykrycie ich talerzem. Zanim zaczniemy sprzątać mocno zabrudzoną kuchenkę mikrofalową, dobrym sposobem może się okazać włożenie do niej szklanki z wodą i nastawienie mikrofali na 2-3 minuty. Dzięki temu zabrudzenia te zostaną zmiękczone przez parę wodną. 

Kuchenka wolnostojąca to jeden ze sprzętów, który podczas gotowania brudzi się najbardziej. O przypadkowe wylanie gotowanej zupy przecież nietrudno! Dlatego sprzątanie kuchni warto zacząć właśnie od kuchenki. W tym celu powinniśmy na jej powierzchnię nanieść detergent, a następnie pozostawić na kilka minut, by mógł zadziałać. W ten sposób unikamy szorowania, które może spowodować uszkodzenia naszego sprzętu. 

Sprzętem, który także wymaga regularnego czyszczenia jest lodówka, którą powinniśmy myć przynajmniej raz w miesiącu. Przed jej czyszczeniem konieczne jest jednak odłączenie jej od prądu i wyłożenie wszystkich półek czy szuflad. Czyszczenie zamrażarki wymaga wcześniejszego jej rozmrożenia. Podczas sprzątania lodówki i zamrażarki robimy przegląd wszystkich artykułów spożywczych, które w niej trzymamy i wyrzucamy to, co jest zepsute czy przeterminowane. Lodówkę należy dokładnie umyć z zewnątrz oraz wewnątrz. Jeżeli chcemy pozbyć się przykrego zapachu z lodówki, naszym pomocnikiem będzie soda oczyszczona, która neutralizuje niepożądaną woń. 

Kolejnym sprzętem kuchennym, który wymaga regularnego czyszczenia jest zmywarka. Utrzymanie jej czystości ma nie tylko walor estetyczny, ale także przyczynia się do wydłużenia żywotności. Przydatna może się okazać między innymi sól do zmywarki, dzięki której oczyścimy wnętrze oraz filtr. Ze względu na działanie zmiękczające, sól do zmywarki zapobiegnie powstawaniu kamienia. Dodatkową zaletą stosowania soli do zmywarki jest likwidowanie nieprzyjemnego zapachu, który się z niej wydobywa. Sól do zmywarki może nam posłużyć zarówno jako osobny produkt, ale także jako składnik kapsułek do zmywarki, przeznaczonych do mycia naczyń. Detergentem, który wpływa nie tylko na czystość naczyń, ale także na samą zmywarkę, jest także nabłyszczacz, który nie tylko zapewni mytym naczyniom niezwykły połysk, ale także zapobiegnie korozji naszego sprzętu i przedłuży żywotność filtra. 

Detergenty a sprzątanie kuchni

Odpowiednie detergenty 

W przypadku sprzątania kuchni niezwykle ważny jest wybór odpowiednich detergentów. W zależności od przeznaczenia środki te nieco różnią się swoim składem. Produkty, które są przeznaczone do sprzątania łazienek mają w głównej mierze usunąć pozostałości z mydła czy kamienia, natomiast preparaty służące do sprzątania kuchni powinny dobrze radzić sobie z zaschniętym tłuszczem czy resztkami jedzenia

Mleczek do czyszczenia kuchni będziemy używać głównie do sprzątania blatów i kuchenek. Wskazane jest, by takie mleczka nie matowiły ani nie odbarwiały czyszczonych powierzchni, ponieważ kuchenne blaty mogą stracić swój blask ze względu na stosowanie mleczek o właściwościach ścierających. Mleczka do czyszczenia kuchni obecnie występują w wielu różnych wariantach, które różnią się właściwościami. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać detergent dopasowany do swojego gustu. 

Udrażnianie rur

Resztki jedzenia, które dostają się do rur podczas zmywania naczyń mogą przyczyniać się do ich zapchania. Ważne jest zatem odpowiednie udrażnianie. Zatory powstające w kuchni często są stosunkowo trudne do usunięcia ze względu na to, że składa się na nie tłuszcz i żywność. Jednym z najtańszych i najłatwiejszych sposobów zapobiegania zatorom jest zamontowanie sita na odpływ, które zapobiegnie przedostawaniu się do rur kawałków pokarmu. Powinniśmy także co jakiś czas czyścić syfony, które znajdują się pod urządzeniami sanitarnymi. Niezbędne będzie także profilaktyczne udrażnianie rur przy pomocy odpowiedniego preparatu. Podczas jego zastosowania powinniśmy przestrzegać instrukcji zamieszczonej przez producenta. Niewłaściwe zastosowanie danego środka czyszczącego może spowodować pogorszenie stanu rur. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie preparaty nadają się do czyszczenia wszystkich rur. W domach starszego typu, gdzie korzysta się z rur żeliwnych, niewskazane jest używanie preparatów, które mają w składzie wodorotlenek sodu. 

Sprzątanie kuchni - szafki

Szafki

Jeżeli chcemy, by nasza kuchnia lśniła czystością, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na miejsca, które są widoczne na pierwszy rzut oka, ale także na szafki. Powinniśmy co jakiś czas robić przegląd szafek i zobaczyć, czy nie mamy w nich przeterminowanych przypraw, makaronów czy herbat. Podczas takiego przeglądu wyrzućmy wszystko to, co nie nadaje się już do spożycia. Dobrym sposobem na zorganizowanie przestrzeni w szafkach mogą być pojemniki, do których będziemy wkładać przyprawy, ale także np. produkty takie, jak budynie czy kisiele. Dzięki temu przedmioty te będą w jednym miejscu i nie będą się wysypywały podczas każdego otwierania szafki. Warto także raz na jakiś czas wyjąć z szafek wszystkie przedmioty oraz przetrzeć półki, pozbywając się z nich zabrudzeń. 

Kosze na śmieci 

Jeżeli zamierzamy utrzymać naszą kuchnię w czystości, niezwykle ważne jest regularne wyrzucanie odpadków oraz ich segregacja. Dzięki temu unikniemy niechcianych gości w postaci muszek owocówek. Warto osobno wyrzucać makulaturę, plastik czy szkło ze względu na troskę o środowisko. Nawet jeśli wyrzucamy śmieci regularnie, może się zdarzyć, źe z pojemnika zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak ponieważ kosze na śmieci także  wymagają regularnego czyszczenia. Jest to jednak niezwykle proste i nie wymaga od nas dużo czasu. Wystarczy po opróżnieniu śmietnika wlać do niego gorącą wodę z detergentem i pozostawić na kilka minut. Następnie wylewamy wodę i zostawiamy pojemnik do wyschnięcia. 

W przypadku naturalnych odpadków dobrym pomysłem może okazać się kompostownik, jednak to rozwiązanie może budzić obawy ze względu na wydzielający się zapach. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie! Nowoczesne kompostowniki mają specjalne filtry, które zapobiegają nieprzyjemnej woni. 

Przechowywanie żywności

Żywność

By utrzymać porządek w kuchni niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności tak, by uniknąć szybkiego psucia się artykułów spożywczych. Ich przechowywanie w należyty sposób jest ważne ze względów higienicznych i zdrowotnych. Spożycie źle przechowywanej żywności może przyczynić się do problemów z żołądkiem. Dodatkowo zepsute owoce mogą przyciągnąć muszki owocówki. W przypadku gotowych produktów sugerujemy się datą zamieszczoną na opakowaniu. Dania, które przygotowaliśmy sami powinny być przez nas spożyte tego samego dnia lub najpóźniej dzień po przygotowaniu. Niezwykle ważnym aspektem dotyczącym przechowywania żywności jest temperatura. Nie wszystkie produkty mogą być zamrożone. W zamrażarce nie powinniśmy trzymać nabiału oraz owoców. 

Podłoga

Na samym końcu, gdy cała kuchnia jest już idealnie czysta, sprzątamy podłogę. Jeżeli w naszej kuchni mamy podłogę z płytek, wskazane jest, by najpierw odkurzyć ją na sucho, w celu pozbycia się większych zabrudzeń, a następnie dopiero umyć na mokro. Gdy odkurzamy podłogę na sucho nie powinniśmy pomijać żadnego kąta. Szczególną uwagę poświęcamy także krawędziom przy ścianach. Kuchenne podłogi mogą być siedliskiem kurzu oraz brudu, wymagają więc starannego czyszczenia. By skutecznie umyć podłogi na mokro potrzebujemy ciepłej wody oraz specjalnego detergentu. Aby osiągnąć najlepsze efekty, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta pod względem ilości użytego detergentu. Podczas mycia należy starannie wyciskać wodę z mopa, ponieważ zbyt duża jej ilość spowoduje wolniejsze schnięcie. Dodatkowo co jakiś czas należy go wypłukiwać, aby uniknąć rozmazywania się brudu. 

Inaczej natomiast wygląda sytuacja, jeśli w naszej kuchni mamy podłogę drewnianą. W takim przypadku sprzątamy podłogę miękką szczotką lub odkurzamy odkurzaczem z miękką końcówką tak, by uniknąć jej zarysowania. Nie używamy jednak mokrego mopa, ponieważ zbyt duża wilgoć może spowodować pęcznienie drewna, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzeń. Lepszym sposobem będzie mop lekko wilgotny lub szmatka. W przypadku środków czyszczących powinniśmy używać tych specjalnie przeznaczonych do powierzchni drewnianych. Dzięki temu unikniemy zniszczenia podłogi np. przez silne środki ścierne zawarte w niektórych detergentach. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom sprzątanie kuchni przestanie być uporczywą i nieprzyjemną koniecznością. Doprowadzenie naszej kuchni do porządku nie musi być wcale trudne i czasochłonne!