W sklepach zauważyć można najróżniejsze typy kawy. Jedne z najpopularniejszych gatunków to arabica oraz robusta. Dodatkowo w zależności od sposobu przyrządzenia możemy osiągnąć inny rodzaj kawy. Który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni i najbardziej przypadnie Ci do gustu?

Arabica oraz robusta stanowią od 95 do nawet 99% wszystkich ziaren kawy, które kupuje się na całym świecie. Dzieje się tak mimo faktu, że gatunków kawy na świecie istnieje ponad 100! W czym tkwi ich sekret?

Arabica

Ten gatunek kawy ma olbrzymie rzesze fanów. Najprawdopodobniej jest najchętniej pitym gatunkiem oraz najczęściej poszukiwanym. Charakteryzuje się delikatnym i harmonijnym smakiem. Jest lekko kwaskowa. Zawiera niewiele kofeiny - od 1 do 2%. Jej krzewy są dość podatne na choroby, a arabica wymaga specjalnej pielęgnacji. Jej smak jest łagodny, często posiada także słodkie nuty

Robusta

Jest to drugi najpopularniejszy rodzaj kawy. Zdecydowana większość upraw robusty znajduje się w Afryce środkowej i zachodniej, a także w Indonezji czy Wietnamie. Jej produkcja wzrasta dość regularnie. Zazwyczaj robusta spotykana jest w kawach typu instant. Jej uprawa jest łatwiejsza, a przez to tańsza. Smak robusty jest dość charakterystyczny, a kawa ta zawiera więcej kofeiny niż arabica. Jest także zdecydowanie bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jej smak posiada nuty dębu, a także posmak orzeszków ziemnych. Najlepiej smakuje zaparzona w formie espresso, dzięki piance pozwalającej wykryć głębię jej smaku. Aromat i smak robusty jest dość ostry i wyrazisty. Czasem jest nieco gorzki. 

 Rodzaj kawy - arabica i robusta

Arabica i robusta - porównanie

Zazwyczaj kawy, które można spotkać w sklepach to mieszanka zarówno arabiki jak i robusty. Dodanie robusty sprawia, że mieszanka kawy posiada większe właściwości pobudzające. Robusta ma bowiem większe stężenie kofeiny, co wpływa na jej dużą kwasowość. Zawartość kofeiny w robuście wynosi od 2 do nawet 4%, zatem jest dwukrotnie większe niż w przypadku arabiki. Arabica posiada większe stężenie cukru niż robusta, a dzięki swojej kwasowości uzyskuje delikatne owocowe nuty. 

Jedna z najważniejszych różnic pomiędzy arabiką i robustą to także jej cena. Arabica to kawa, której rocznie produkuje się zdecydowanie mniej, dlatego też jest droższa. Odpowiednia mieszanka sprawia, że można z niej wydobyć to, co dany gatunek kawy ma najlepszego do zaoferowania. 

Jeżeli szukasz kawy, która ma delikatny smak i zawartość kofeiny nie jest dla Ciebie najistotniejszym czynnikiem, warto zdecydować się na zakup arabiki. Jeśli natomiast główny powód picia przez Ciebie kawy to chęć zapewnienia sobie zastrzyku energii, warto w takim razie postawić na robustę. 

Rodzaj kawy - co mamy do wyboru?

Jeśli znamy już dwa podstawowe gatunki, warto zapoznać się z rodzajami kaw, czyli sposobami ich przyrządzenia. 

Espresso

Do najpopularniejszych z nich należy niewątpliwie espresso, będące idealnym sposobem na szybkie pobudzenie. Jest to napar, który przygotowujemy w specjalnym ekspresie ze świeżo zmielonych ziaren. Bardzo często parzy się je z mieszanki różnych gatunków kaw. Można ją pić zarówno z cukrem, jak i bez niego. Zazwyczaj espresso podawane jest w filiżance napełnionej do połowy. Dodatkowo do espresso podaje się także szklankę wody. Espresso to dobra baza pod inne kawy - cappuccino lub latte macchiato. 

 Rodzaj kawy - jak parzyć kawę?

Cappuccino - co to za rodzaj kawy?

Jest to napój kawowy pochodzący z Włoch, którego główne składniki to espresso oraz spienione mleko. Bardzo często pianka jest oprószona kawałkami czekolady. Cappuccino to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy. Podstawą dobrze przygotowanego cappuccino jest odpowiednio spienione mleko. Cappuccino będzie miało walory smakowe podobne do espresso, jednak jest to kawa delikatniejsza. Niektóre techniki nalewania mleka sprawiają, że na powierzchni cappuccino możemy stworzyć kawowe dekoracje w postaci różnorodnych wzorów. Czasami cappuccino podawane jest z gałką lodów. Włoskie standardy mówią także o tym, jak gruba powinna być warstwa piany - według nich powinna wynosić około 1-2 cm. Na piance nie powinno być także widocznych pęcherzyków powietrza. 

Latte macchiato 

Mimo swojego stosunkowo delikatnego smaku, ten rodzaj kawy ma spore właściwości pobudzające. Wszystko za sprawą bazy, którą stanowi espresso. Bazę dodajemy do gorącego mleka. Latte macchiato często jest mylone z caffe latte, ale różnica między nimi polega na sposobie przygotowania. W przypadku latte macchiato najpierw na dno szklanki wlewamy gorące mleko, później dodajemy mleczną piankę (aby ją uzyskać konieczne będzie skorzystanie ze sprzętu do spieniania mleka - dobrze nada się do tego ręczny spieniacz), a następnie po ściankach naczynia wlewamy espresso. Ze względu na dużą ilość mleka ten napój jest niezwykle delikatny. Do latte macchiato możemy także dolać smakowe syropy, które sprawią, że nasza kawa stanie się jeszcze słodsza i będzie mogła zastąpić nam deser.  Ten rodzaj kawy podajemy w wysokiej szklance. Przed wypiciem napoju kawę powinno się wymieszać. Ze względu na to podajemy ją wraz z łyżeczkami na długich trzonkach. 

Kawa smakowa

Poza tradycyjnymi dla nas smakami, takimi, jak orzechy czy czekolada, kawa może smakować także między innymi truskawkami czy cytrusami. Kawy z Ameryki bardzo często występują w znanych przez nas wariantach czekoladowym i orzechowym. Cytrusowe kawy to natomiast te, które pochodzą z Afryki. Kawy smakowe mają jednak niemal tyle samo przeciwników, co zwolenników. Bariści zazwyczaj oceniają je niezbyt przychylnie. Z drugiej jednak strony, kawy smakowe zdobywają dużą popularność, ciesząc podniebienia tych, którzy nie są “kawowymi konserwatystami”. W jaki sposób powstaje ten rodzaj kawy? Zazwyczaj po procesie palenia jeszcze gorące ziarna są spryskiwane aromatem, a następnie poddaje się je chłodzeniu. Dzięki temu aromat wnika głęboko w ziarna. Zazwyczaj kawy smakowe powstają na bazie kawy gatunku arabica. Jeżeli nie chcemy kupować gotowej kawy w sklepie, możemy przygotować ją samodzielnie. Aby to zrobić, do naszej ulubionej kawy możemy dodać aromat, który szczególnie lubimy. Niestety nie każdy smak da się osiągnąć naturalnymi metodami. Aby kawa smakowa nie straciła swojego aromatu, należy przygotować małe jej porcje i szybko zużyć. 


Parzenie kawy

Jak parzyć kawę?

Niezależnie od tego, który rodzaj kawy jest Twoim ulubionym, ważne jest to, by kawę odpowiednio przygotować, czyli zaparzyć. Istnieje kilka metod parzenia kawy. Możemy zarówno wybrać kawę parzoną z ekspresu, jak i parzoną tradycyjnie. Ekspres przelewowy jest najpopularniejszym rodzajem parzenia. W ekspresie przelewowym gorąca woda automatycznie przelewa się przez ziarenka kawy, dzięki czemu powstaje niezwykle aromatyczny napój. Jedną w najważniejszych zalet zastosowania ekspresu przelewowego jest niska cena oraz wysoka jakość przygotowanej kawy. Jeśli zastanawiasz się, jak parzyć kawę tak, by sposób jej przygotowania był stosunkowo prosty, a ponadto by zachować jej niezwykły smak i aromat, dobrą opcją będzie także parzenie tradycyjne. Ten sposób to najłatwiejsza metoda na przygotowanie aromatycznego napoju. Aby uzyskać pożądany rodzaj kawy przy pomocy tej metody, wystarczy wsypać kilka łyżeczek kawy do filiżanki, a następnie zalać wrzątkiem. Kiedy fusy już opadną, nasza kawa jest gotowa. Jeżeli mamy natomiast nieco więcej czasu i cierpliwości możemy wypróbować parzenie kawy po turecku. Kawę, która powinna być drobno zmielona wkładamy do specjalnego naczynia nazywanego tygielkiem. Następnie zalewamy ją zimną wodą i kilkukrotnie podgrzewamy. Ważne jest jednak to, by nie dopuścić do wrzenia kawy. Kiedy napar zaczyna już się gotować, kawę zdejmujemy z ognia i czekamy aż ostygnie. Proces ten powtarzamy trzykrotnie. Do kawy parzonej po turecku możemy dodać kardamon lub cynamon. 

Kawa to idealny sposób na chwilę relaksu w domowym zaciszu. Odpowiedni rodzaj kawy oraz sposób jej parzenia prawie na pewno sprawi, że ten napój przypadnie Ci do gustu!