Ekologia staje się aspektem coraz ważniejszym przy codziennych zakupach. Bardzo często ma decydujący wpływ na zakup takich przedmiotów jak pożywienie, a także środki czystości. W ostatnim czasie zdecydowanie wzrasta popularność ekologicznych środków do prania. Czym różnią się one w stosunku do standardowych detergentów oraz czy warto w nie zainwestować? 

Ekologia i ekologiczne środki do prania 

Zanim przedstawimy cechy charakterystyczne ekologicznych środków do prania, warto zastanowić się, co tak właściwie kryje się pod tą nazwą. Ekologia to nauka, która zajmuje się oddziaływaniem organizmów na otaczające środowisko. W potocznym znaczeniu ekologia ma na celu zlikwidowanie negatywnego wpływu człowieka na naturę. Taka jest też główna cecha środków uznawanych za ekologiczne - ich produkcja ma przebiegać w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku

Ekologiczne środki możemy podzielić na dwie kategorie. Do jednych z nich należą środki, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Druga kategoria zawiera z kolei gotowe detergenty o ekologicznym składzie. Jeżeli decydujemy się na przygotowanie środka do prania samodzielnie, mamy stuprocentową pewność co do substancji, które zostały użyte do jego produkcji. Co jednak w przypadku, gdy nie mamy na to czasu? W takim przypadku warto wybrać ekologiczne środki czystości dostępne na sklepowych półkach. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na skład, ponieważ niektóre detergenty jedynie noszą nazwę ekologicznych, natomiast zawierają substancje, które nie powinny się tam znaleźć. 

Proekologiczne środki do prania a chemia

Szkodliwa chemia

Sporo detergentów, które dostępne są na rynku, zawiera substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wiele szkodliwych substancji może dostać się do naszego organizmu przez ich wdychanie (wtedy przedostają się do płuc) lub przez skórę. Warto zatem zadbać, by środki, którymi się posługujemy były w pełni bezpieczne. Bezpieczeństwo to kwestia zdecydowanie bardzo ważna przy wyborze detergentów. Powinniśmy zwrócić na nią szczególną uwagę zwłaszcza jeżeli jesteśmy alergikami. Substancje zawarte w chemicznych środkach czystości mogą przyczyniać się do powstawania alergii oraz ją nasilać. Jeżeli wybieramy środki do prania o szkodliwym składzie, nawet jeżeli nie dostaniemy alergii czy nie zaznamy sami negatywnych skutków ich oddziaływania, to bardzo możliwe, że substancje te przenikną do środowiska i jednocześnie będą miały negatywny wpływ na organizmy wodne. Ekologiczne środki do prania minimalizują to ryzyko dzięki zastosowaniu odpowiednich składników. 

Skład środków do prania

Czym tak właściwie wyróżniają się ekologiczne proszki do prania czy żele w stosunku do tych zwykłych? Te pierwsze zawierają składniki, które są bezpieczne dla zdrowia, o czym wspominaliśmy wcześniej. W ekologicznych środkach czystości nie znajdziemy substancji takich, jak silne konserwanty, toksyczne substancje zapachowe, fosforany czy zeolity. Co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami? Fosforany i zeolity to substancje dodawane do wielu środków piorących. Są to minerały, których głównych zadaniem jest zmiękczanie wody. W zwykłych detergentach do zmiękczania wody najczęściej używa się fosforanów. Niestety substancje te należą do dość szkodliwych dla środowiska. Mimo swojej stosunkowo niskiej ceny, lepiej unikać ich używania, ponieważ fosforany mogą przedostawać się do środowiska naturalnego i zaburzać ekosystem wodny, kiedy dostaną się do rzek czy jezior. Negatywne oddziaływanie fosforanów na środowisko polega na przyczynianiu się do nadmiernego rozwoju glonów oraz sinic. Jeżeli w wodzie występuje zbyt duża populacja glonów, zaczyna w niej brakować tlenu, co może doprowadzić do wyginięcia innych organizmów żywych. Stosowanie nieekologicznych środków czystości może mieć zatem większy wpływ na środowisko naturalne, niż nam się wydaje. 

Istotne cechy ekologicznych środków czystości

Istotne cechy

Poza naturalnym składem istnieje jeszcze kilka innych istotnych cech, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze środków do prania. Jedną z nich jest skoncentrowanie, drugą wypłukiwanie się z tkanin. Większe skoncentrowanie środków do prania sprawia, że możemy pozbyć się plam przy pomocy mniejszej ilości detergentu. Dzięki temu oszczędzamy także nasze pieniądze, ponieważ jeden środek wystarczy nam na dłużej. To oznacza także mniej plastikowych opakowań, których negatywny wpływ na środowisko naturalne podkreśla się od dłuższego czasu. Wysokie skoncentrowanie sprawia także, że zmniejsza się koszt jednego prania

Jak do ekologii ma się druga cecha - łatwa rozpuszczalność w wodzie i wypłukiwanie się z ubrań? Jeżeli dany detergent bez problemu wypłukuje się z pranej tkaniny oznacza to, że nie są potrzebne dodatkowe płukania w celu pozbycia się resztek środka. To z kolei przyczynia się do mniejszego zużycia wody. Ponadto środki dobrze rozpuszczalne w wodzie nie pozostawiają na pranych ubraniach nieestetycznych plam oraz zacieków powstałych z niewypłukanych resztek detergentu. 

Kolejna ważna kwestia to skuteczność w niskich temperaturach. Jeżeli dany środek dobrze dopiera nawet uporczywe plamy w niskiej temperaturze, oznacza to dla nas dużą oszczędność energii. Warto wspomnieć także o jeszcze jednej zalecie. Niska temperatura prania sprawia, że nasze tkaniny nie ulegają takim zniszczeniom, jak może mieć to miejsce w przypadku prania w zbyt wysokiej temperaturze, która może doprowadzić do uszkodzeń. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, jak wyprać tkaniny, które wymagają delikatnej pielęgnacji!

Ekologiczna produkcja

Przy wyborze środków do prania warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy dany produkt cechuje się przyjaznym środowisku składem. Istotnym aspektem jest także sam proces produkcji. Informacje na ten temat bardzo często możemy znaleźć na stronie producenta. Na korzyść danego detergentu świadczą między innymi takie rzeczy jak korzystanie z własnej oczyszczalni ścieków, zastosowanie zamkniętego obiegu wody czy wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. Wszystkie te aspekty sprawiają, że mamy pewność minimalizowania naszego negatywnego wpływu na środowisko. Ważną kwestią jest także samo opakowanie, w którym znajduje się produkt. Warto, by było ono wykonane z materiałów, które nadają się do ponownego przetworzenia. Wskazane jest wybieranie produktów zapakowanych w kartonowe opakowania, pochodzące z recyklingu, które można w całości przetworzyć. Takim produktem są między innymi środki do prania Mr. ZIGGI

Ekologiczne środki czystości i ich cena

Cena

Wybierając każdy produkt, niezależnie od tego, czy są to sprzęty elektroniczne, kosmetyki czy ekologiczne środki do prania, chcemy zyskać produkt jak najwyższej jakości jak najtaniej. Ważną kwestią dla wielu konsumentów jest cena. Środki pozbawione szkodliwych składników, które spełniają wiele wymagań stawianym określonym detergentom muszą być przecież drogie, prawda? Okazuje się, że niekoniecznie! Ekologiczne środki czystości wcale nie są droższe od swoich mniej przyjaznych środowisku odpowiedników. Za przykład mogą posłużyć detergenty marki Dual Power, która w ofercie ma między innymi środki do czyszczenia kuchni. Ich cena jest podobna do standardowych detergentów, które możemy dostać na półkach sklepowych. 

Warto zaznaczyć, że ekologiczne produkty będą najlepiej spełniały swoją rolę jeśli będą dostępne dla wszystkich. To dzięki temu każdy z nas będzie mógł podjąć świadomy wybór dotyczący środka czystości, nie zniechęcając się wysoką ceną, a w konsekwencji minimalizując swój negatywny wpływ na środowisko.