Posiadanie zmywarki w domu to nieoceniona pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie zmywarki to ważna czynność, którą należy wykonywać regularnie. Nikt nie chce czuć nieprzyjemnego zapachu, który unosi się w powietrzu po otwarciu zmywarki. Aby tego uniknąć należy odpowiednio zadbać o swój sprzęt AGD. Żywotność zmywarki w dużej mierze jest uzależniona od skutecznego i regularnego czyszczenia. Jeśli chcesz, aby domowa zmywarka służyła Ci przez wiele lat, należy o nią zadbać w odpowiedni sposób. Z tego artykułu dowiesz się jak wyczyścić zmywarkę. Zapraszamy do lektury!

Jak umyć zmywarkę krok po kroku?


Rozpoczynając mycie zmywarki należy wyjąć z niej wszystkie elementy, które znajdują się w środku - zarówno naczynia, jak i pozostałe koszyki. Gdy w środku zmywarki nie ma już przedmiotów, które utrudniałyby mycie, można przejść do czyszczenia filtrów. Należy je wyjąć i usunąć z nich wszelkie pozostałości po jedzeniu, a później umyć pod bieżącą wodą. Gdy zauważymy niechciany kamień na filtrach, można nalać do miski trochę ciepłego octu i zanurzyć w nim filtry. Jak już będą czyste, możne je z powrotem zamontować w zmywarce. Kolejnym etapem powinno być czyszczenie uszczelek, które można umyć wewnątrz zmywarki bez ich wyciągania. Do tego celu można wykorzystać wilgotną gąbeczkę i płyn do naczyń. W trudniej dostępnych miejscach, najlepiej użyć szczoteczki do zębów, aby pozbyć się zabrudzeń. Po zakończeniu mycia wszystkich poszczególnych elementów zmywarki, należy uruchomić cykl czyszczenia całej zmywarki. W sklepach dostępne są środki do czyszczenia zmywarki, których z powodzeniem można używać stosując się do zaleceń producenta.

Jak wyczyścić zmywarkę? Poznaj domowe sposoby


Porządek w kuchni to podstawa, dlatego tak ważne jest czyszczenie wszystkich sprzętów, które się w niej znajdują. Zastanawiając się jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, warto mieć kilka sprawdzonych składników spożywczych, które są łatwo dostępne. Do najpopularniejszych domowych środków wykorzystywanych przy czyszczeniu zmywarki należą:
  • soda oczyszczona,
  • ocet,
  • sok z cytryny.
Należy pamiętać, aby nie czyścić zmywarki w sodą i octem w tym samym czasie. Najlepiej wykorzystać je w innych etapach mycia, ponieważ w łatwy sposób mogą się nawzajem zneutralizować i nie przynieść odpowiedniego efektu. W miejsce, gdzie wkłada się tabletki do zmywarki, należy wsypać 2-3 łyżki sody oczyszczonej i następnie włączyć intensywny program zmywania o wysokiej temperaturze. Po otwarciu zmywarki, urządzenie powinno błyszczeć jak nowe. Ocet natomiast można wykorzystać do przecierania wewnętrznych części zmywarki oraz jej uszczelek. Jest to produkt, który świetnie poradzi sobie z powstającym kamieniem i różnego rodzaju osadami.

Zobacz również: Jak utrzymać porządek w domu?

Jak umyć zmywarkę

Jak dbać o zmywarkę? Kilka wskazówek


Chcąc utrzymać sprzęt AGD w czystości z pewnością może się przydać nabłyszczacz do zmywarki. Kiedy zastanawiamy się jak wyczyścić zmywarkę i co zrobić, aby wyciągnięte z niej naczynia były lśniące warto sięgnąć po ten preparat. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie połysku mytym szklankom, talerzom, sztućcom i garnkom. Dzięki używaniu nabłyszczacza mamy pewność, że wyciągnięte naczynia ze zmywarki będą pozbawione nieestetycznych smug. Nabłyszczacz stanowi świetny dodatek jako element dbania o swoją zmywarkę, ponieważ zapewnia lśniącą czystość bez smug.

Sól do zmywarki to kolejny preparat, który pomaga zachować prawidłowe funkcjonowanie zmywarki. Pomoże ona uchronić urządzenie przed różnymi uszkodzeniami. Wiedząc, że w rurach płynie najczęściej twarda woda, wewnętrzne elementy zmywarki są narażone na osadzanie się kamienia, a w dalszej konsekwencji do wystąpienia awarii. Aby temu zapobiec należy stosować specjalną sól do zmywarki, która jest odpowiedzialna za zmiękczanie wody. Pojemnik na sól powinien znajdować się na dnie zmywarki, jednak w zależności od modelu jego umiejscowienie może się różnić. Należy pamiętać, aby regularnie kontrolować i uzupełniać poziom soli w zmywarce.

Zapach do zmywarki może przynieść zadowalające efekty jeśli borykamy się z nieprzyjemną wonią zapachową, która jest wyraźnie odczuwalna po otwarciu urządzenia. Należy zamontować go na drzwiach lub ścianach zmywarki i cieszyć się przyjemnym zapachem. Aromat jest wyczuwalny w zmywarce przez długi czas, dzięki czemu neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jedno opakowanie zazwyczaj wystarcza na kilkadziesiąt cykli mycia.