Usuwanie plam nie należy do łatwych czynności. Każda plama, nawet ta pozornie prosta do wywabienia, może okazać się nieświadomie przez nas utrwalona, co może spowodować trudności z jej usunięciem. Odplamianie ubrań niejednokrotnie potrafi spędzić sen z powiek, dlatego warto poznać pewne metody oraz sprawdzone środki, dzięki którym usuwanie plam z ubrań nie będzie już stanowić problemu. W tym artykule dowiesz się jak usunąć trudne plamy z ubrań! Zapraszamy do lektury!

Trudne plamy - jak usunąć?


Na rynku istnieje wiele gotowych preparatów, które skutecznie pomogą w walce z trudnymi plamami. Posiadają sprawdzone składy opracowane przez specjalistów, dzięki czemu są skuteczne i wydajne. Wśród nich można wyróżnić:
  • odplamiacze - w swoim składzie posiadają czynniki aktywne, które oddziałują na trudną do usunięcia plamę i pozbywają się jej z tkaniny,
  • wybielacze - przy ich pomocy można przywrócić biel zszarzałym ubraniom oraz pozbyć się uporczywych zabrudzeń i plam,
  • kapsułki do prania - wystarczy wrzucić je do pralki, aby usunąć wszelkie zabrudzenia z ubrań,
  • proszki do prania - jako jedne z najczęściej wybieranych środków do pozbycia się zabrudzeń z tkanin, są niezawodne, a ich opracowane składy skutecznie walczą z usunięciem plam,
  • żele i płyny do prania - występują w płynnej formie, dzięki czemu łatwiej rozpuszczają się w wodzie i są tak samo skuteczne w walce z trudnymi plamami
  • chusteczki wyłapujące kolor - w połączeniu z innymi detergentami gwarantują, że prane tkaniny nie zostaną zabarwione na inny kolor, chusteczki działają jak magnes i przyciągają do siebie uwolniony barwnik wraz z zabrudzeniami.

Jak usunąć trudne plamy z ubrań? - domowe sposoby


Usuwanie plam może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia zabrudzeniami powstałymi po krwi, atramencie, czerwonym winie lub trawie. Nie da się ukryć, że są to trudne do usunięcia plamy, z którymi trzeba sobie poradzić. W ich eliminacji z pewnością przydadzą się sprawdzone domowe sposoby, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego, aby ułatwić sobie walkę z uciążliwymi zabrudzeniami, warto skorzystać z poniższych porad.

Jak usunąć trudne plamy z ubrań

Plamy z krwi

Plamy z krwi to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów zabrudzeń i są one zazwyczaj trudne do usunięcia. Przed przystąpieniem do odplamiania tkaniny, należy włożyć najpierw ją do zimnej wody i poczekać minimum pół godziny. Dzięki temu plama częściowo wyblaknie i stanie się łatwiejsza do usunięcia podczas prania w pralce. W przypadku, gdy jest ona mocno zaschnięta można lekko potrzeć ubranie szarym mydłem i pozwolić mu przeniknąć do włókien tkaniny. Następnie należy wypłukać tkaninę w zimnej wodzie i włożyć do pralki, aby na dobre pozbyć się plamy w krwi.


Plamy po atramencie

Atrament to zdecydowany wróg naszych ubrań. Z pozoru tą ciężką do usunięcia plamę można pokonać w łatwy i sprawdzony sposób. Okazuje się, że z tego typu zabrudzeniem świetnie poradzi sobie podgrzane mleko. Najpierw należy namoczyć nim poplamioną tkaninę, a następnie uprać w wodzie z mydłem. Jeśli plama nadal będzie widoczna, można dolać odrobinę spirytusu, aby efekt był zadowalający.

Innym sposobem na pozbycie na uporczywej plamy po atramencie jest zasypanie zabrudzonej tkaniny solą i przecieranie poplamionego miejsca sokiem z cytryny. Później wystarczy przepłukać ubranie i dalej stosować standardowe środki przeznaczone do prania. Podczas stosowania domowych sposobów usuwania tuszu atramentowego ważna jest szybkość działania, ponieważ wtedy istnieje większa szansa, że zabrudzenie zejdzie po pierwszym praniu.

Plamy po czerwonym winie

Trudne plamy z czerwonego wina są niestety częstym gościem na ubraniach, zwłaszcza w czasie różnych okolicznościowych uroczystości, kiedy to mamy na sobie najładniejsze ubrania. Jeśli plama po winie jest świeża, najpierw należy postarać się usunąć nadmiar rozlanego trunku z tkaniny. W tym celu można czystą i suchą ściereczką lub chusteczką docisnąć powierzchnię zabrudzonego miejsca. Plama powinna zostać wchłonięta przez materiał. Jednocześnie należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie pocierać materiału o siebie.

Gdy nadmiar cieczy został wchłonięty można zająć się usunięciem niechcianej plamy. Jednym z domowych sposobów na pozbycie się tego typu plam jest talk. Należy pokryć nim powierzchnię zabrudzenia i pozostawim ubranie na klika godzin, po czym później usunąć jego nadmiar i wyprać ubranie w pralce. Innym sposobem jest użycie soli kuchennej, która podobnie jak talk pomoże wchłonąć plamę po czerwonym winie. Sposób postępowania jest taki sam, gdyż należy pokryć plamę solą i dodać kilka kropel soku z cytryny, a następnie pozostawić tkaninę na kilka godzin i wyprać w pralce.

Trudne plamy jak usunąć

Plamy z trawy

Trudne plamy z trawy są szczególnie często spotykane na ubraniach dzieci w okresie wiosennym i letnim. Wszystkie zabawy na dworze mogą przyczynić się do powstania niechcianych zielonych plam. Aby się ich pozbyć można sięgnąć po płyn do naczyń. Jego niewielką ilość należy nanieść na poplamioną powierzchnię i pozostawić na kilka minut. Następnie można uprać tkaninę w pralce.

Innym sposobem na pozbycie się trudnych plam po trawie na tkaninach bawełnianych jest użycie wody utlenionej. Zieloną plamę należy przetrzeć ściereczką nasączoną wodą utlenioną, a następnie włożyć do pralki i wyprać. Pozostałe preparaty, które okazują się być przydatne w walce z plamami po trawie to kwasek cytrynowy, sok z cytryny oraz mleko.

Zobacz również: Jak prać czarne ubrania żeby nie straciły koloru?