Osadzający się w kuchni i łazience kamień jest niezwykle uciążliwym zanieczyszczeniem w domu. Pojawia się na powierzchniach, które nieustannie mają kontakt z wodą lub wilgocią - narażone są na to najbardziej baterie wodne, zlewy i umywalki, płytki ceramiczne oraz właśnie kabiny prysznicowe. Zazwyczaj nie wycieramy ich po każdym użyciu do sucha, co tylko potęguje problem. Jak zatem usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Co zrobić, aby nie pojawiły się na niej jeszcze trudniejsze do usunięcia zacieki? Podpowiadamy w artykule.

Skąd się bierze osad z kamienia w łazience?

Uporczywy osad to tak naprawdę węglan wapnia. Wydziela się on jako efekt działania wysokiej temperatury i może sprawiać wiele problemów. Oprócz względów estetycznych zatyka on otwory w słuchawce prysznicowej czy perlator w kranie i skutkuje mniejszym ciśnieniem wody. Co więcej, twardą wodę wyróżnia duża zawartość soli magnezu i soli wapnia, które wzmagają proces powstawania kamienia na armaturze.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Domowe sposoby


Przez ostatnie lata znacznie zmieniło się podejście do naturalnych, domowych środków czystości. Stale zyskują one popularność ze względu na to, że są na wyciągnięcie ręki (większość składników to używane w kuchni na co dzień produkty), są tanie oraz przyjazne środowisku. Opcja ta jest także szczególnie przyjazna alergikom i osobom, które wolą bezpieczniejsze rozwiązania.

Sposoby na kamień w łazience - ocet

Najpopularniejszym środkiem, który jest niezwykle uniwersalny w zastosowaniu jest ocet. Aby uzyskać preparat rozpuszczający osad wystarczy w proporcjach 1:1 wymieszać go z wodą. Tego rodzaju roztwór doskonale usuwa kamień i nalot z mydła, najlepiej przelać go do spryskiwacza i dokładnie zrosić nim zanieczyszczone miejsca. Ocet może również okazać się pomocny przy usuwaniu osadu z słuchawki prysznicowej – należy włożyć ją do woreczka wypełnionego środkiem lub owinąć nasączoną octem szmatką. Po godzinie po osadu nie będzie śladu.


Domowa pasta do usuwania osadu z kamienia

Innym, równie dobrym, domowym sposobem na usunięcie z łazienki kamienia jest przygotowanie pasty - wymieszaj w tym celu 3 łyżki sody oczyszczonej z 1 łyżką wody, a następnie nałóż mieszankę na najbardziej uciążliwe miejsca. Spłucz ją po godzinie. Środek ten sprawdzi się jednak głównie w przypadku baterii prysznicowych i kranów, gdyż pasty i mleczka nie są zalecane do kabin prysznicowych - mogą one tworzyć mikrozarysowania

Zobacz także: Ekologiczne sprzątanie domu - niecodzienne wykorzystanie codziennych produktów


Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Profesjonalne środki

Domowe sposoby czyszczenia łazienki mają wiele zalet, nie zawsze jednak będą w stanie poradzić sobie z uciążliwymi lub pozostawionymi na długo zabrudzeniami. Z pomocą przychodzą specjalistyczne detergenty. Dostępnych jest wiele rodzajów produktów, które oprócz czyszczenia kabin prysznicowych mają właściwości grzybobójcze, likwidujące kamień i rdzę czy też odkażające. Mogą mieć one postać między innymi:
  • płynu,
  • spreyu,
  • mleczka,
  • pianki,
  • granulatu,
  • pasty,
  • proszku.

Gotowe preparaty są sprawdzoną i prostą w użyciu metodą radzenia sobie z osadem, zawsze należy jednak czytać ich etykietę, skład, zalecenia i instrukcję. Warto pamiętać, że nie każdy detergent jest odpowiedni do każdego rodzaju materiału, a zignorowanie tej kwestii doprowadzić może do zniszczeń na czyszczonej powierzchni. W profesjonalne środki dobrze jest zaopatrywać się jedynie u godnych zaufania i sprawdzonych dystrybutorów, gdyż niektóre z nich mogą zawierać substancje toksyczne.

                 Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Osad z kamienia w łazience - jak usunąć?

Może zainteresować Cię również: Sprzątanie łazienki - jak sprzątać łazienkę aby dłużej cieszyć się czystością?

O czym jeszcze podczas usuwania osadu z kamienia warto pamiętać?

1. Nie mniej od stosowanych specyfików istotne są wykorzystywane do czyszczenia przyrządy. Gąbki zmywakowe, szczotki czy druciaki nie będą dobrym wyborem - szorując nimi kabinę możemy uszkodzić jej powierzchnię. Lepszym wyborem będą w tym przypadku delikatne ściereczki z bawełny lub mikrofibry.

2. Czyszcząc kabinę prysznicową specjalistycznymi detergentami pamiętajmy o bezpieczeństwie. Nie należy stosować ich w niewentylowanych, szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, gdyż wdychanie ich na dłuższą metę prowadzić może do problemów zdrowotnych. Podczas sprzątania warto wietrzyć łazienkę oraz stosować rękawice ochronne.

3. W zachowaniu czystości łazienki pomoże częste jej wietrzenie. Dobrze jest zostawiać w niej uchylone drzwi lub okno - wilgoć i niewentylowane pomieszczenia stanowią doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, pleśni i innego rodzaju zanieczyszczeń.

4. Aby usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej nie było w przyszłości tak uciążliwe warto pamiętać o systematycznym jej czyszczeniu. Po każdym prysznicu dobrze jest spłukiwać plastikowe czy szklane ścianki prysznica tak, aby nie pozostawiać zacieków od mydła. Co więcej, przy użyciu gumowej ściągaczki oraz ściereczki z mikrofibry w łatwy sposób z kabiny ściągniemy nadmiar wody dzięki czemu osady wapienne oraz zacieki nie będą miały możliwości nawarstwiania się. Aby kabina prysznicowa zachowała swój pierwotny wygląd dokładne czyszczenie łazienki powinno mieć miejsce minimum dwa razy w tygodniu.