To, co widać

Planowanie jest kluczem do sukcesu, co jednak gdy pojawia się niespodziewana sytuacja w postaci wizyty kogoś z rodziny? W tym przypadku nie będziesz mogła ułożyć starannego planu, z uwzględnieniem wszystkich pomieszczeń i niedostępnych miejsc. W przypadku nagłej wizyty najlepiej skupić się tylko na tych miejscach, na które goście z pewnością zwrócą uwagę. Nie musisz robić porządku w swojej garderobie, przeglądać niepotrzebnych rzeczy i sprzątać w pokoju, do którego nikt nie będzie zaglądał. Skup się na pomieszczeniach, w których będą przebywać goście i prawie na pewno z nich skorzystają. 

Najważniejsze miejsca:

Łazienka 

Do niej goście będą z pewnością zaglądać chociażby po to, by umyć ręce przed posiłkiem. Najważniejsze miejsca to umywalka (na jej czystość goście na pewno zwrócą uwagę), toaleta oraz lustro, w którym prawdopodobnie będą się przeglądać. Posprzątaj je w pierwszej kolejności,natomiast wannę lub prysznic zostaw sobie na koniec, gdy będziesz miała rezerwę czasową. Spryskaj umywalkę i toaletę specjalnie przeznaczonym do tego środkiem, a następnie pozostaw go na minutę, by osiągnąć lepszy rezultat. W tym czasie możesz posprzątać łazienkowe lustro. W celu uniknięcia zacieków i plam powinnaś je czyścić z góry na dół. Najlepsze w tym celu będą specjalne ściereczki lub ręczniki papierowe. Zwróć uwagę na to, czy pozostawiają one smugi lub włókna. Jeśli tak, wypróbuj inną ściereczkę lub ręcznik. Skoro o ręcznikach mowa - warto te łazienkowe wymienić na nowe i czyste. Jest to jeden z elementów, na który goście z pewnością zwrócą uwagę. Jeżeli Twoje kosmetyki i środki czystości są na widoku, schowaj je do szafki. Nie musisz jednak poświęcać uwagi na dokładne ich sortowanie i przeglądanie. To zrobisz później, gdy będziesz miała więcej czasu. 

Salon

To w nim najprawdopodobniej będą przebywać Twoi goście, więc jest to konieczny punkt jeśli chodzi o błyskawiczne sprzątanie przed ich przyjściem. Na samym początku rozejrzyj się i zwróć uwagę na to, co przykuwa wzrok w pierwszej kolejności. Zacznij sprzątanie właśnie od tych rzeczy. Poodkładaj na półki wszystkie czasopisma, gazety i książki, które masz na wierzchu. Zobacz, czy nie ma nigdzie niezłożonych ubrań. Być może masz w salonie nieumyte kubki po kawie czy talerzyki, na których jadłaś ciasto? Zabierz je do kuchni, nieposprzątane i nieumyte naczynia zrobią na gościach wrażenie bałaganu. Posprzątaj z kanapy wszystkie włosy, okruszki czy też sierść pupila, jeśli go posiadasz. Możesz w tym celu użyć odkurzacza ze specjalną końcówką. Wałek do ubrań także będzie bardzo przydatny.  

Kuchnia

Tutaj kluczowym elementem, który robi najgorsze wrażenie są nieumyte naczynia. Jeśli masz więcej czasu, postaraj się umyć je ręcznie, jeśli nie - włóż je do zmywarki. Warto także przetrzeć wszystkie blaty specjalnie przeznaczonym do tego środkiem oraz wyczyścić powierzchnię płyty grzewczej mleczkiem czyszczącym. Warto także zadbać o brak nieprzyjemnych zapachów wydostających się z lodówki. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku soda oczyszczona (którą opisujemy dalej) lub przekrojona cytryna. 

Przedpokój i korytarz

Są to miejsca, które pierwsze rzucają się w oczy podczas wizyty gości. Postaraj się zatem zadbać o dobre wrażenie. Sprawdź, czy nie ma w nim zbędnych rzeczy. Jeśli są, wyrzuć je lub odłóż na miejsce, gdzie powinny się znaleźć.  Płaszcze, szale i czapki, które porozwieszane są na zewnątrz, powkładaj do szafy. Zrób porządek z butami i pochowaj wszystkie te, z których nie korzystasz, natomiast te, które nosisz ułóż równo pod ścianą. W ten sposób w salonie i przedpokoju nie będzie wrażenia chaosu, które może się wkraść w przypadku zbyt wielu przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć. 

Jak szybko posprzątać dom - lustro

Okna i lustra

Najpierw ramy

Zabrudzone okna potrafią skutecznie zniszczyć wrażenie posprzątanego mieszkania. Jeśli cały pokój jest idealnie posprzątany, natomiast okna są mocno zabrudzone, powstaje dość duży kontrast, który może sugerować, że o czymś ewidentnie zapomniałaś. Najlepiej jednak umyć okna wtedy kiedy masz więcej czasu, niekoniecznie gdy goście czekają przed drzwiami. Jak zrobić to szybko i skutecznie? Czyszczenie okien należy zacząć od umycia okiennej ramy. Pomocny przy uporaniu się z brudem na ramie okiennej będzie płyn do naczyń. Nalej trochę ciepłej wody do miski lub wiadra i dolej odrobinę płynu. Ramy umyj dokładnie, wyciskając co jakiś czas ściereczkę. 

Jak umyć okna szybko i sprawnie?

Samo umycie kilku okien nie powinno zająć Tobie dużo czasu. Jeśli naprawdę do wizyty gości pozostała chwila umyj okna tylko w salonie. Spryskaj je równomiernie odpowiednim płynem, który przeznaczony jest do mycia szyb. Rozprowadź go po szklanej powierzchni równomiernie, przy pomocy ściereczki, która nie zostawia włókien. Będą one nieestetycznie wyglądać i mogą zepsuć cały efekt. Postaraj się wytrzeć płyn do sucha. Jeśli widoczne są smugi, wypoleruj powierzchnię okna. Możesz to zrobić przy pomocy innej ściereczki. Zamiast ściereczki do czyszczenia okien możesz używać także wycieraczki do szyb. Jest to sposób, który szczególnie przyda się, gdy dysponujesz niewielką ilością czasu. Przy pomocy wycieraczki uporasz się z zabrudzonymi oknami zdecydowanie szybciej. 

Lustra

Zwróć na nie uwagę, ponieważ są szczególnie ważne - nie tylko te, które znajdują się w łazience. Goście z pewnością będą się w nim przeglądać chociażby po to, by sprawdzić, czy dobrze założyli czapkę. Do jego umycia użyj ściereczek, które nie porysują delikatnej powierzchni. Przy czyszczeniu luster ważne jest, by wytrzeć je do sucha aby uniknąć smug. 

Soda oczyszczona i ocet - gdy masz więcej czasu

Dobór środków czyszczących jest kluczową rzeczą jeśli chodzi o sprzątanie. Niezależnie od tego, ile czasu poświęcisz na sprzątanie może się okazać, że dany środek nie odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli masz trochę więcej czasu i zamierzasz skorzystać z domowej roboty środków, stworzonych ze składników, które masz aktualnie przy sobie, najbardziej do sprzątania przydadzą się soda oczyszczona i ocet. Obydwa surowce są bardzo tanie i mają wiele właściwości usprawniających robienie porządku. 

Ocet

Ocet idealnie nada się między innymi do zwalczania kamienia i przykrych zapachów. Przez chwilę nieprzyjemna woń octu może być równie uciążliwa co zapach, którego zamierzamy się pozbyć, jednak po krótkim czasie powinien zniknąć zarówno zapach octu jak i niepożądany aromat. Ocet nie nadaje się jednak do wszystkiego. Czego nie powinniśmy czyścić octem? Niewskazane jest, by używać go do aluminiowych i żeliwnych przedmiotów. Nie nadaje się zatem do żeliwnych garnków czy ram ze względu na reakcje chemiczne, które mogą być wywołane przy styczności tych materiałów z octem. Aluminium i żeliwo mogą ulec poważnym uszkodzeniom więc lepiej czyścić je przeznaczonymi do tego preparatami. 

Soda

Równie przydatna co ocet, ma podobne właściwości czyszczące. Tak samo jak on nadaje się między innymi do neutralizowania niechcianych zapachów. Soda oczyszczona pomaga zachować świeżość w lodówce, szafie z butami czy półce z ubraniami. Soda oczyszczona ma także lekkie właściwości żrące i zasadowy odczyn. Przyda się szczególnie jeśli chcesz pozbyć się kamienia z kafelków, wyczyścić słuchawkę oraz kabinę prysznicową a także umyć sedes. 


Przy sprzątaniu domowej roboty środkami nie zapominaj o tym, by najpierw wypróbować je na małej powierzchni! W ten sposób przekonasz się, czy stworzony przez Ciebie środek ma właściwości, na jakich Ci zależy i czy dobrze spełnia swoją funkcję. 


Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda się Tobie błyskawicznie posprzątać mieszkanie i uniknąć stresu związanego z niespodziewaną wizytą gości! Ty będziesz zadowolona, ponieważ szybko uporałaś się z nieporządkiem, a Twoi goście ucieszą się, że mają okazję się z Tobą widzieć!