Czarne ubrania są ponadczasowe, eleganckie i tworzą idealną bazę w szafie - nic dziwnego, że są one tak popularne! Barwa ta jest niezwykle uniwersalna, dzięki czemu można łączyć ją z różnego rodzaju stylizacjami. Aby ukochane czarne spodnie, sukienki i koszulki zachowały swój kolor i właściwości warto poznać kilka zasad dotyczących prania i pielęgnacji tego rodzaju odzieży. Jak zatem prać czarne ubrania tak, aby prezentowały się dobrze przez kilka sezonów?


Stosuj się do zaleceń producenta!


Wszelkie informacje dotyczące prania, prasowania oraz utrzymania rzeczy w dobrym stanie znajdują się na wewnętrznej metce ubrania. Jeżeli metka przeszkadza w noszeniu warto przed jej odcięciem dobrze zapoznać się z podanymi przez producenta wytycznymi. Co więcej, w przypadku wątpliwości dotyczących interpretacji poszczególnych symboli dobrze jest poznać ich znaczenie - tego rodzaju uważność może sprawić, że poszczególne ubrania posłużą na lata!

Zobacz również: Jak prać buty? Bezpieczne pranie butów w pralce


Zapoznaj się z regułami dotyczącymi prania czarnych rzeczy


Bezpieczną temperaturą prania czarnych ubrań jest 30-40°C. Nie jest ona wysoka, jednak stosując dobry gatunkowo produkt piorący nie musimy obawiać się o pozostałości plam czy nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy także, że czarnych rzeczy nie należy prać z innymi kolorami – wiele osób o tym zapomina, a zwiększa to ryzyko wyblaknięcia koloru. Inną, niezwykle istotną zasadą, jest wybór możliwie krótkiego programu prania oraz wywracanie ubrań na lewą stronę. Pozwala to ograniczyć powstawanie przebarwień i proces blaknięcia koloru - zabezpieczamy w ten sposób zachowanie głębokiej czerni, ale także chronimy materiał przed barwieniem, rozciąganiem czy zniszczeniem jego włókien.

Jak prać czarne ubrania? Pranie czarnych ubrań


Staraj się kupować wysokiej jakości odzież


Za jakością nierzadko idzie cena, jednak dobre gatunkowo ubrania wykonane są z przyjemnych i wygodnych w noszeniu materiałów i są trwalsze. Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić warto wybierać wyższej jakości odzież - oprócz tego, że będziemy cieszyć się nią dłużej, to jeszcze wesprzemy środowisko ograniczając liczbę odpadów (lepiej kupić jeden T-shirt na 5 lat, niż kupować go co roku). Co więcej, godne zaufania marki stosują dobre barwniki i utrwalacze tkaniny, które zabezpieczają ją przed utratą koloru i płowieniem.


Wybieraj odpowiednie środki piorące


Radzimy sięgać po produkty przeznaczone do prania rzeczy w czarnym kolorze. Dodatkowo, zastanawiając się nad zakupem detergentów sięgnijmy raczej po płyny lub wielofunkcyjne kapsułki - zdarza się bowiem, że proszki nie rozpuszczają się dokładnie i zostawiają na odzieży białe ślady. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w chusteczki wyłapujące kolor. Jest to stosunkowo nowy wynalazek, który umożliwia pranie ze sobą silnie barwiących tkanin bez potrzeby obawiania się o zabarwienie ubrań. Chusteczki wyłapujące kolor działają jak magnes i przyciągają do siebie uwolniony podczas prania barwnik wraz z zabrudzeniami. Jeżeli natomiast ubrania straciły dawny kolor dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w odpowiednie środki jak barwnik do ubrań czy renowator czerni.

Przeczytaj też: Proekologiczne środki do prania - dlaczego warto wybierać środki przyjazne środowisku?


Zwróć uwagę na sposób suszenia ubrań


W zachowaniu głęboko czarnego koloru pomoże nam nie tylko odpowiednio przeprowadzone pranie - nie mniej istotny jest prawidłowy proces suszenia odzieży. Podstawową zasadą jest to, aby nie wystawiać ciemnych ubrań na słońce, gdyż znacznie przyspiesza ono płowienie koloru. Jeżeli w domu dostępna jest suszarka bębnowa możemy zdecydować się na ten sposób suszenia ubrań, pamiętajmy jednak, aby nie ustawiać wysokiej temperatury i sprawdzić na metce czy dana tkanina jest do tego przystosowana.