Brudne buty potrafią zniszczyć efekt końcowy starannie dobranej stylizacji. Czyszczenie butów ze skóry nie wydaje się trudne - wystarczy wilgotna szmatka i specjalne środki, co jednak kiedy białe trampki miały kontakt z błotem? Czy pranie butów w pralce będzie dobrym pomysłem? Zdania są podzielone i znajdziemy zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej metody - w artykule tłumaczymy jak prać buty, aby nie zniszczyć zarówno obuwia jak i bębna pralki.

Jak wyprać buty w pralce? Podstawowe zasady

Na początku dobrze jest uświadomić sobie, że mechaniczne pranie butów jest metodą inwazyjną, która nie powinna być często wykorzystywana. Połączenie gorącej wody, detergentów oraz wirowania może sprawić, że naruszymy włókna delikatnych materiałów, szczególnie uważać należy w przypadku butów klejonych. Zanim wrzucimy buty do pralki zapoznajmy się z zaleceniami producenta zawartymi na metce - czyścimy w ten sposób najczęściej tenisówki, trampki oraz obuwie sportowe. 

Jak prać buty krok po kroku?

 1. Przed praniem butów należy możliwe oczyścić je z pozostałego na nich brudu - usuń resztki błota, piasek i kamienie i wyczyść podeszwy.
 2. Wyciągnij z butów sznurówki (je najlepiej wyprać ręcznie, a gdy zabrudzeń nie da się usunąć zalecamy je wymienić) oraz wkładkę.
 3. Wybierz delikatny program prania - najlepiej, żeby temperatura wody nie przekraczała 40 stopni Celsjusza. Zdecyduj się również na delikatne detergenty i nie korzystaj z preparatu zmiękczającego.
 4. Bezpieczne pranie zapewnimy obuwiu również poprzez umieszczenie go w specjalnych woreczkach przeznaczonych do prania delikatnych materiałów. Alternatywą może być pranie butów ze starymi ręcznikami czy szmatkami - dzięki temu zyskujemy spokój, że nie będą odbijać się od bębna pralki i go nie uszkodzą.
 5. Wyprane buty należy odpowiednio wysuszyć - są one wrażliwe na słońce i wysokie temperatury, które mogą je uszkodzić, dlatego nie stawiajmy mokrego obuwia przy rozgrzanym kaloryferze. Dobrym wyborem będzie postawienie butów w ciepłym miejscu, ale w temperaturze pokojowej, wyciągnięcie języków oraz w razie potrzeby wypchanie wnętrza buta gazetami - dzięki temu nie straci on pierwotnego fasonu.

Jak prać buty sportowe?

Szczególnie częstego czyszczenia wymagają buty sportowe - są one narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, a wysoka temperatura i pot wzmagają ich nieprzyjemny zapach oraz rozwój bakterii. Sposób prania nie różni się znacząco od tego, który przedstawiliśmy wcześniej, jednak dobrze jest pamiętać o kilku kwestiach takich jak dezynfekcja. Zdecydujmy się detergenty o działaniu bakteriobójczym, których działanie uaktywnia się nawet w temperaturze zwykłego prania. Odpowiedniego czyszczenia wymaga głównie wkładka - możemy zdecydowanie się wypranie jej ręcznie. Do usuwania przykrych zapachów doskonale nada się soda oczyszczona - można wsypać ją na jakiś czas do środka buta lub dodać do prania. Buty sportowe wykonane z porządnych materiałów powinny przetrwać pranie w pralce bez większych problemów.

Jak prać buty? Jak wyprać buty w pralce?

Pranie butów - jakich butów nie należy prać w pralce?

Kategorycznie do bębna nie należy wkładać:

 • butów wykonanych ze skóry lub zamszu - pranie mechaniczne może uszkodzić je do tego stopnia, że nie będą nadawać się do dalszego użytku; ten rodzaj obuwia można czyścić ręcznie przy użyciu dedykowanym im środków,
 • butów na obcasie i szpilek - mogą one uszkodzić pralkę obijając ją podczas wirowania,
 • butów klejonych - jeżeli obawiamy się, że buty mogą się rozkleić najlepiej prać je ręcznie;
 • espadryli - podeszwa wykonana ze sznurków może się podczas prania rozlecieć,
 • obuwia z drobnymi elementami takimi jak łańcuszki, ćwieki czy koraliki,
 • butów roboczych, które mają niemożliwe do usunięcia resztki cementu lub mają ciężką, metalową podeszwę.

Jak prać buty - podsumowanie

Pamiętajmy, że pranie butów w pralce nigdy nie jest do końca bezpieczne. Warto uważnie czytać zalecenia producenta, a także buty regularnie czyścić ręcznie za pomocą szmatki, szczotki lub przeznaczonych do tego produktów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na mechaniczne pranie obuwia upewnijmy się, że przestrzegamy podstawowych zasad - dzięki temu ich nienaruszoną kondycją będziemy cieszyć się dużo dłużej!