Kurz jest wszechobecny w każdym domu, a szczególnie w miejscach trudnodostępnych, które są rzadko sprzątane. Walka z kurzem to wyzwanie, które często bywa trudne do wygrania. Pomimo częstego sprzątania, kurz i tak osiada na meblach i innych powierzchniach. Powstaje zatem odwieczne pytanie jak pozbyć się kurzu w domu? Czym tak właściwie jest kurz i skąd się on bierze? Jakie istnieją sposoby na kurz w domu oraz kurz na meblach? Odpowiadamy w artykule!

Czym jest kurz?

Kurz to tak naprawdę wszystko to, co przyniesiemy do domu - wnoszone na obuwiu lub na ubraniach. Na kurz składają się także fragmenty naszego złuszczonego naskórka, włosów, włókna ubrań czy też drobinki piasku. Skład kurzu będzie różnić się w każdym domu, ponieważ zawiera wszystko co nas otacza. W jego składzie nie brakuje również zarodników grzybów oraz bakterii. Powstaje zatem pytanie jak pozbyć się kurzu w domu? Jest to wyzwanie, przed którym stoją wszyscy domownicy. Walka z kurzem potrafi być ciężka, jednak warto dokładać wszelkich starań, aby zadbać o czystość otaczającej nas przestrzeni.

Skąd się bierze kurz?

Pomimo posiadania coraz nowszych środków czyszczących i coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, nie jesteśmy w stanie wyeliminować do zera kurz w mieszkaniu. Kurz jest zjawiskiem, z którym musimy mierzyć się na co dzień. Jest on obecny wszędzie i w błyskawicznym tempie osiada na płaskich powierzchniach oraz w trudno dostępnych zakamarkach. Kurz dostaje się do środka mieszkania przez szczeliny w drzwiach i oknach oraz wraz z brudem wnoszonym na butach i ubraniach. Zatem, jak ograniczyć kurz w mieszkaniu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów pozwalających na zminimalizowanie osadzającego się kurzu jednak należy pamiętać, że jego całkowite pozbycie się jest praktycznie niemożliwe.

Sposoby na kurz w domu

Sposoby na kurz w domu

Przy usuwaniu kurzu z mieszkania najważniejsza jest systematyczność i regularność w działaniu. Najlepiej jest zacząć od czyszczenia powierzchni, które znajdują się najbliżej sufitu, czyli lampy, krawędzi drzwi, powierzchnie górnych szafek i szaf. Następnie należy schodzić coraz niżej i czyścić powierzchnie znajdujące się bliżej podłogi. Dzięki zachowaniu takiej kolejności w czyszczeniu, kurz z góry nie będzie opadał na świeżo wyczyszczone miejsca.

Zdecydowanie najlepszą i najbardziej skuteczną metodą w walce z kurzem jest systematyczne i dokładne odkurzanie. Jeśli chcemy cieszyć się przestrzenią wolną od kurzu, najlepiej wykonywać tę czynność minimum 1-2 razy w tygodniu. Regularne odkurzanie zapewni czystość w mieszkaniu oraz spowoduje, że zakurzonych powierzchni będzie mniej. W tym celu warto wybrać odkurzacz, który będzie odznaczał się wysoką klasą reemisji kurzu.

Po zakończeniu odkurzania, warto jeszcze umyć podłogę. W tym celu świetnie sprawdzą się płyny do podłóg. Pozbycie z kurzu z podłogi wykończonej panelami, drewnem lub płytkami wydaje się być dużo łatwiejsze, ponieważ wystarczy przetrzeć ją mopem lub wilgotną gąbką. Walkę z kurzem zdecydowanie utrudniają dywany, a zwłaszcza te o długim włosiu. Wymagają one dokładnego odkurzania oraz regularnego prania, aby zapobiec rozwojowi roztoczy.

Zobacz także: Czym czyścić meble?

Kurz na meblach

Kurz na meblach - jak się go pozbyć?

Kurz na meblach potrafi być uciążliwy, dlatego ich czyszczenie jest bardzo ważne. Chcąc zachować czystość w swoich czterech ścianach, należy pamiętać o regularnym wycieraniu płaskich powierzchni mebli, na których osadza się kurz. Aby pozbyć się kurzu z powierzchni blatów, szafek lub półek, najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry, która wchłonie zabrudzenia. Jednocześnie należy pamiętać o ich regularnej wymianie, ponieważ zabrudzona tkanina potrafi być siedliskiem dla bakterii. Alternatywą dla ściereczek do wycierania kurzu mogą być ręczniki papierowe, które po zakończonym sprzątaniu można wyrzucić do kosza. Innym wyborem mogą okazać się chusteczki czyszczące, które pomagają utrzymać czystość w mieszkaniu. Jednorazowe chusteczki do sprzątania są nawilżone specjalnym preparatem, który z łatwością pomaga pozbyć się kurzu na meblach i innych powierzchniach.

Zastanawiając się jak pozbyć się kurzu w domu, z pomocą przychodzą specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia zakurzonych powierzchni. Aby walka z kurzem okazała się skuteczna i przynosiła zamierzone efekty, należy zaopatrzyć się w pianki czyszczące. Ich regularne używanie sprawi, że kurz na meblach zniknie, a dodatkowo preparat zadba o pielęgnację powierzchni mebli. Formuła zawarta w środkach do czyszczenia mebli wchłania nagromadzony kurz, a dodatkowo zapobiega ponownemu osadzaniu.