Regularne mycie podłogi to konieczny warunek utrzymania czystości w domu. Dzięki temu łatwiejsze staje się utrzymanie estetycznego wyglądu oraz dobrego stanu podłogi. Chociaż z pozoru wydaje się być prostą czynnością, nie należy jej lekceważyć. Poprzez systematyczne mycie podłogi pozbywamy się brudu, kurzu, bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów, przez co Twój dom ma szansę wyglądać świeżo i przytulnie. W tym artykule dowiesz się jak i czym myć podłogę, aby móc cieszyć się jej nienagannym wyglądem. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji podłóg! 

Mycie podłogi - jaki zasadami należy się kierować?

Mycie podłóg wcale nie musi być trudnym zadaniem, na które trzeba poświęcać dużo czasu. Ważne jest, aby podczas mycia podłogi kierować się kilkoma sprawdzonymi i praktycznymi zasadami, które z pewnością potrafią ułatwić wykonywanie tej czynności.
  • Przed rozpoczęciem mycia podłogi, przygotuj powierzchnię pomieszczenia, które masz zamiar sprzątać. Odsuń na bok wszelkie małe stoliki, krzesła i inne przedmioty, które mogą przeszkadzać w myciu podłóg.
  • Skorzystaj z odkurzacza lub zmiotki i szufelki, aby oczyścić podłogę z zabrudzenia i nadmiernej ilości kurzu.
  • W zależności od rodzaju materiału, z którego została wykonana twoja podłoga, zawsze używaj produktów specjalnie przeznaczonych do jej mycia
  • Po umyciu podłogi wytrzeć ją suchą nakładką, nie pozostawiając powierzchni do samoistnego wyschnięcia.
Jak myć podłogę

Czym myć podłogę? Sprawdzone akcesoria

Aby umyć podłogę w możliwie jak najbardziej efektywny sposób, upewnij się, że masz pod rękę wszystkie niezbędne akcesoria. Dopiero po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych akcesoriów, można zabrać się za czyszczenie podłogi.

Warto zdecydować się na uniwersalny mop, który ułatwi mycie podłóg. Jednak zastanawiając się jaki mop wybrać, należy zwrócić uwagę na ich różne cechy. Możemy wybierać spośród wielu modeli, które różnią się między sobą kształtem, rozmiarem, wykonaniem lub przeznaczeniem. Mop płaski cechuje się wygodną konstrukcją i posiada wymienne wkłady lub takie, które z łatwością można uprać. Zazwyczaj łatwo można nim manewrować, dzięki czemu bez problemu dotrzesz z nim w trudno dostępne miejsca, a nawet będziesz w stanie umyć podłogę pod kanapą lub szafą. Z kolei mop obrotowy, który posiada wirówkę umożliwia dokładne wyżymanie. Wystarczy zanurzyć mop w wiadrze i przekręcić nim kilka razy, aby pozbyć się zbyt dużej ilości wody. Dzięki temu na mopie pozostanie niewielka ilość wody, co nie spowoduje zalania podłogi. Innym rozwiązaniem jest mop parowy, który z pozoru może wyglądać jak pionowy odkurzacz. Wbudowana wewnątrz grzałka nagrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, a wytworzoną parą czyści powierzchnię podłogi.

Aby zapewnić piękny wygląd podłogi w domu, używaj specjalnych środków, które są przeznaczone do czyszczenia parkietu. Dostępnych jest wiele preparatów, które z założenia powinno się używać do mycia konkretnych typów powierzchni podłogi. Należy zawsze używać odpowiedniego detergentu do mycia danego rodzaju podłogi. Pewne środki chemiczne, mogą bowiem uszkodzić niektóre nawierzchnie, jak drewno lub delikatne płytki.

Jak myć podłogę z paneli?

Panele podłogowe powinno myć cię wzdłuż ich ułożenia oraz linii łączeń. W ten sposób nie będą widoczne smugi, które w przeciwnym razie mogłyby powstać. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych pielęgnacji paneli. Są to między innymi różnego rodzaju płyny do podłóg lub mleczka czyszczące do paneli, które najczęściej posiadają w swoim składzie aktywne składniki. Jednak należy pamiętać, aby przed ich użyciem dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, które zazwyczaj są dostępne na opakowaniu produktu.

Zastanawiając się jak myć panele podłogowe warto zwrócić uwagę na kilka czynników. W trakcie mycia paneli podłogowych, ważna jest temperatura używanej wody. Zbyt gorąca woda może doprowadzić do szybkiego parowania, które nie jest pożądanym zjawiskiem. W ten sposób łatwiej mogą pojawić się różnego rodzaju nieestetyczne smugi i inne ślady. Dużo lepiej myć panele letnią lub zimną wodą z niedużym dodatkiem detergentu. Raz na kilka miesięcy warto użyć preparat nabłyszczający, który pozwoli utrzymać panele w dobrym stanie.

Napełnij wiadro czystą wodą i detergentem np. marki AstonishFelce Azzurra lub Herr Klee. Pamiętaj, aby użyć zalecanej ilości produktu w celu uniknięcia klejenia się podłogi. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją użycia produktu i stosuj się do zaleceń myjąc powierzchnię. Źle dobrane dobrane środki czystości lub stara końcówka do mopa mogą wpłynąć na jakość czyszczenia podłogi.

Czym myć podłogę

Mycie podłogi drewnianej

Podłoga drewniana, choć jest przeważnie droższa od paneli podłogowych i wymaga większej pielęgnacji, stanowi idealny wybór do większości rodzajów aranżacji wnętrz. Zatem nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na posiadanie podłogi drewnianej w swoim domu. Należy jednak pamiętać, że trzeba poświęcić wystarczająco dużo czasu pielęgnacji drewna, aby móc cieszyć się nieskazitelnym wyglądem.

Podłogi drewniane przede wszystkim nie lubią nadmiaru wody, dlatego nie wolno do ich czyszczenia używać całkowicie mokrego i wilgotnego mopa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie użycie delikatnie nawilżonego ciepłą wodą mopa lub ściereczki. Ponadto w sklepach dostępnych jest wiele specjalistycznych środków przeznaczonych do mycia podłóg drewnianych oraz innych powierzchni wykonanych z drewna.

Jak myć podłogę z płytek?

Płytki ceramiczne z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości. Ich pielęgnacja nie wymaga specjalnie wyszukanych preparatów lub nabłyszczaczy. Do codziennego mycia płytek tak naprawdę potrafi wystarczyć niewielka ilość ciepłej wody. Wilgotna końcówka mopa jest w stanie skutecznie uporać się z zabrudzeniami i kurzem na podłodze. Co jakiś czas warto użyć również specjalistycznych preparatów do czyszczenia płytek ceramicznych lub kafelek.

W przypadku podłogi z płytek najtrudniejszym miejscem do umycia są zdecydowanie fugi. Kurz, zabrudzenia i różnego rodzaju plamy z łatwością osadzają się właśnie na fugach, które są trudne do dokładnego wyczyszczenia. W przypadku mycia fug bardzo ważna jest regularność, aby nie pozwolić na zbyt długie zaleganie brudu na powierzchni. W myciu fug świetnie sprawdzą się domowe produkty, takie jak soda oczyszczona czy ocet.

Zobacz również: Jak pozbyć się kurzu w domu?

Czym umyć podłogę domowe sposoby

Czym umyć podłogę? Domowe sposoby

Sposoby na mycie podłóg mogą być różne. Istnieje wiele produktów, które są łatwo dostępne i zazwyczaj większość osób posiada je w swoim domu i jednocześnie nadają się do wykorzystania podczas mycia podłogi.

Do domowych sposobów na mycie podłogi można zaliczyć:
  • Ocet spożywczy - jest to uniwersalny produkt i często używany jako domowy środek czystości, który zazwyczaj posiadamy w swojej kuchni. Woda z dodatkiem octu jest skuteczna w swoim działaniu.
  • Oliwa z oliwek - potrafi zniwelować rysy, które mogły powstać na podłodze wskutek różnych zdarzeń, posiada ona właściwości impregnujące i pozwala utrzymać jakość paneli podłogowych na wysokim poziomie
  • Płyn do mycia naczyń - do wody można dodać niewielką ilość płynu do naczyń i zamoczyć w niej nakładkę mopa lub ściereczkę.