Mycie okien to jedna z domowych czynności, którą niechętnie się wykonuje. Zazwyczaj najbardziej zniechęcającym aspektem przy czyszczeniu okien są powstające smugi. To one sprawiają, że uważamy naszą wykonaną pracę za mało efektywną. Zatem jak myć okna, aby nie powstawały smugi? Czego potrzebujemy do uzyskania zadowalających efektów? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu!


Kiedy warto myć okna?


Mycie okien w domu wymaga od nas sporej systematyczności. Tylko regularność w wykonywaniu tej czynności jest w stanie przynieść pożądane efekty. Często panujące przekonanie, że powinniśmy być okna przed świętami, po zimie czy ulewnym deszczu jest mylące i nieprawdziwe. Nie ma ono żadnego racjonalnego wytłumaczenia. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizację, w której mieszkamy. Posiadanie okien od strony ruchliwej ulicy lub na terenie zurbanizowanym wiąże się z borykaniem się z większą ilością unoszącego się kurzu i pyłu na dworze. Taka sytuacja zobowiązuje nas do regularnego dbania o czystość naszych okien. Podczas ich mycia bardzo ważny jest odpowiedni wybór pory dnia. Nie zaleca się mycia okien w samo południe słonecznego dnia, kiedy słońce jest najwyżej. To powoduje, że woda z płynem szybko wysycha i pozostawia mało estetyczne smugi. Lepszą porą dnia na mycie okien jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Warto wtedy sprawdzić prognozę pogody, aby nie zostać niemile zaskoczonym. W perspektywie pojawienia się deszczu lub mrozu nie warto zabierać się za mycie okien. Krople pozostawiają na szybie brzydkie zacieki, a płyn wystawiony na zbyt niską temperaturę może pozostawić na szkle trudne do usunięcia smugi.

Zobacz także: Czym czyścić meble?

Dlaczego powstają smugi?


Odpowiedzi na to pytanie może być klika. Zdecydowanym sprzymierzeńcem powstawania smug jest mycie okien w pełnym słońcu. Dodatkowo na niekorzyść działa używanie nieodpowiedniej ściereczki lub złych dobranych proporcji płynu i wody. Aby uniknąć pocierania szyby zbyt szorstką nawierzchnią warto zrezygnować z gąbki lub innych tego typu środków, a zdecydować się na używanie ściereczki wykonanej z mikrofibry lub gumowej ściągaczki. W ten sposób szyba nie będzie narażona na ryzyko powstania niechcianych zarysowań.


Środki do mycia szyb


Używanie odpowiednich akcesoriów do mycia okien to nie wszystko. Ważny jest również wybór odpowiedniego środka czyszczącego. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, które można wykorzystać do efektywnego mycia okien. Nie wszystkie środki chemiczne czyszczą tak samo, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wysoką jakość. Można wybrać klasyczny płyn lub środek w postaci sprayu. Gotowe preparaty gwarantują skuteczność, dlatego warto zdecydować się na środki od sprawdzonych producentów, którzy posiadają ugruntowaną pozycję na rynku. W ten sposób będziemy mieć pewność, że okna zostaną dobrze wyczyszczone, a naszemu zdrowiu nie będą zagrażać składki niepewnego pochodzenia.


Jak myć okna? Jak myć okna bez smug?

Domowe sposoby na mycie okien bez smug


Inną alternatywą dla gotowych środków chemicznych do mycia okien jest możliwość ich stworzenia za pomocą domowych sposobów. Zamiast kupować płyn do szyb można spróbować zrobić go z innych powszechnie dostępnych środków. Oto propozycje kilku sposobów:

  • Roztwór soku z cytryny i wody - należy połączyć pół szklanki soku z cytryny z pełną szklanką wody. Okna umyte tym sposobem będą lśnić oraz nadadzą wnętrzu świeży i przyjemny zapach.
  • Dwie łyżeczki octu i szklanka wody - wlanie dwóch łyżeczek octu do szklanki wody spowoduje powstawanie bardzo skutecznego połączenia składników, które pomogą w skutecznym myciu okien bez smug. Obawy związane z charakterystycznym zapachem octu są niepotrzebne, ponieważ nie sprawi on odczuwania nieprzyjemnej woni w pomieszczeniu. Ocet szybko wietrzeje i zapach po kilkunastu minutach staje się nieodczuwalny.
  • Olej lniany - świetnie sprawdzi się w usuwaniu brudu. Aby go rozpuścić należy posmarować szybę olejem lnianym, następnie pozostawić go na godzinę. Aby efekt był zadowalający, po upływie tego czasu okno można umyć płynem do szyb.

Jak myć ramy okienne?


Ramy okienne podobnie jak okna również wymagają regularnego mycia. Jednak w zależności od materiału, z którego zostały wykonane trzeba różnicować sposoby ich czyszczenia. Ramy drewniane najlepiej jest myć ciepłą wodą połączoną z niewielką ilością płynu do naczyń. Nie wolno stosować preparatów, które w swoim składzie zawierają amoniak, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia drewna lub lakieru. Ramy aluminiowe są bardziej delikatne. Do ich mycia nie należy używać silnych środków chemicznych ani myć je szorstką szczotką lub gąbką, gdyż ramy te są podatne na zarysowania. Najbezpieczniejszym sposobem będzie wyczyszczenie ich ciepłą wodą połączoną z łagodnym detergentem i wytarcie miękką ściereczką z mikrofibry. Ramy z PCV również mają tendencję do łatwego rysowania się, dlatego przy myciu należy pamiętać o używaniu miękkiej ściereczki i delikatnych preparatów.