Płyta indukcyjna to sprzęt AGD, który pojawia się w coraz większej ilości mieszkań i domów. Korzystanie z niej ma wiele zalet i z pewnością ułatwia codzienne gotowanie. Jednak decydując się na zakup płyty indukcyjnej trzeba mieć świadomość, że jej pielęgnacja bywa wymagająca i należy dokładać wszelkich starań, aby utrzymać urządzenie kuchenne w czystości.  W tym artykule dowiesz się czym i jak czyścić płytę indukcyjną. Zapraszamy do lektury! 


Jak czyścić płytę indukcyjną? Najważniejsze zasady

Kupując wyposażenie do swojej kuchni wiele osób zastanawia się jak czyścić płytę indukcyjną. Okazuje się, że czyszczenie płyty indukcyjnej może być łatwe i przyjemne, o ile pamięta się o kilku podstawowych zasadach. Przed rozpoczęciem mycia kuchni indukcyjnej należy poznać kilka ważnych zasad jej czyszczenia.

  • Przed rozpoczęciem czyszczenia płyty indukcyjnej upewnij się, że kuchenka jest wyłączona i zaczekaj aż ostygnie. Jest to dość oczywista wskazówka, ale warto o niej pamiętać, aby uniknąć oparzenia.
  • Pamiętaj o codziennym myciu płyty indukcyjnej po zakończeniu gotowania. Dzięki tej czynności gotowanie będzie dla Ciebie przyjemnością, a ewentualny bałagan nie będzie towarzyszył Ci w czasie przygotowywania potraw.
  • Używaj suchej, miękkiej, przyjemnej w dotyku ściereczki z mikrofibry. Przy pomocy kolistych ruchów wyczyścisz za jej pomocą płytę elektryczną, a co najważniejsze nie podrażnisz skóry swoich dłoni.
  • Nie używaj ścierek, gąbek lub druciaka o chropowatej powierzchni. Używanie przedmiotów o ostrej powierzchni może powodować uszkodzenia na nawierzchni płyty elektrycznej i doprowadzić do porysowania.
Czym myć płytę indukcyjną

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Problem przypalonej płyty indukcyjnej może przydarzyć się każdemu. W tym przypadku warto reagować od razu. Jeżeli gotowana na płycie indukcyjnej zawartość garnka wydostanie się na płytę, to należy ją natychmiast zdjąć za pomocą gąbki lub ściereczki. W tym celu warto założyć na dłonie rękawice do sprzątania i pozbyć się zabrudzenia z powierzchni płyty indukcyjnej. Gdy dojdzie do zalania płyty indukcyjnej, należy ją natychmiast wyłączyć, a następnie odczekać chwilę, aby dokładnie wyczyścić wszystko ściereczką bądź ręcznikiem papierowym. W tym celu można wykorzystać dostępne w sklepach odtłuszczacze, które są przeznaczone do usuwania tłustych zabrudzeń z powierzchni.

Co jednak w przypadku, gdy płyta indukcyjna zostanie zabrudzona gorącym tłuszczem? Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną? Jeśli tłuszcz zdążył już zastygnąć, to trzeba będzie go zeskrobać. Do tej czynności nie wolno używać ostrych narzędzi, gdyż przy ich pomocy można zarysować powierzchnię płyty indukcyjnej. W przypadku zaschnięcia tłuszczu na płycie elektrycznej, należy użyć specjalnego skrobaka do płyty indukcyjnej. Narzędzie to umożliwi wyczyszczenie problematycznych zabrudzeń bez naruszania delikatnej powierzchni płyty indukcyjnej.


Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Domowe sposoby

Wiadomo, że nie każdy posiada pod ręką profesjonalny preparat do mycia płyt indukcyjnych. Tym samym postaramy odpowiedzieć się na pytanie, jak czyścić płytę indukcyjną domowymi sposobami.

Sposoby znane z domu mogą sprawdzać się dobrze jedynie do małych zanieczyszczeń. Jeśli mamy do czynienia z większymi zanieczyszczeniami lub trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, to czyszczenie problematycznych miejsc może okazać się bardzo czasochłonne ze względu na potrzebę powtarzania czynności kilka razy.

Do domowych sposobów zaliczamy:
  • Czyszczenie płyty indukcyjnej octem - po ostygnięciu płyty indukcyjnej, należy delikatnie spryskać jej powierzchnię octem i delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Ocet skutecznie usuwa zabrudzenia oraz nie pozostawia smug.
  • Czyszczenie płyty indukcyjnej sodą oczyszczoną - aby wyczyścić płytę indukcyjną za pomocą sody oczyszczonej, należy rozsypać ją po całej powierzchni indukcji i następnie rozłożyć nawilżoną szmatkę i poczekać około 15 minut. W ten sposób zwilżone zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia.
Zobacz również: Sprzątanie kuchni - najlepsze pomysły jak utrzymać porządek 

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną

Czym myć płytę indukcyjną?

W sklepach dostępnych jest wiele gotowych preparatów przeznaczonych do czyszczenia płyty indukcyjnej. Mnogość dostępnych na rynku produktów z pewnością może przytłoczyć niejednego człowieka. Niewielkie plamy na płycie indukcyjnej można umyć za pomocą płynu do szyb, którym należy spryskać powierzchnię płyty. Ręczniki papierowe świetnie sprawdzą się do przetarcia powierzchni płyty indukcyjnej. Innym skutecznym środkiem, którym można wyczyścić płytę indukcyjną jest płyn do naczyń. Należy nałożyć go bezpośrednio na ściereczkę, a następnie wyczyścić płytę kolistymi ruchami.

Co więcej, w ofercie sklepów można znaleźć wiele profesjonalnych preparatów przygotowanych z myślą o czyszczeniu powierzchni ceramicznych i szklanych płyt indukcyjnych. Najczęściej spotykanymi środkami na rynku są mleczka czyszczące, spraye przeznaczone do czyszczenia płyt kuchennych lub inne środki czyszczące do kuchni.


Czyszczenie płyty indukcyjnej – podsumowanie

Płyta indukcyjna to urządzenie, które ma szansę sprawdzić się w kuchni u każdego. Jej czyszczenie nie jest wcale takie trudne, a przyjemność, jaką daje z gotowania, jest nie do opisania! Należy systematycznie dbać o płytę indukcyjną każdego dnia, aby móc cieszyć się jej czystością. Wystarczy zaopatrzyć się odpowiednie środki do czyszczenia oraz akcesoria i kierować się powyżej wymienionymi zasadami, aby pielęgnacja płyty indukcyjnej stała się łatwiejsza.