Troska o środowisko naturalne przestała być wyłącznie przywilejem. Proekologiczne życie staje się coraz popularniejsze - nic dziwnego! Społeczeństwo z roku na rok staje się coraz bardziej świadome nieodwracalnych zmian, za które odpowiada człowiek. Wprowadzając zmiany zwyczajów (takie jak eko sprzątanie czy segregacja śmieci) możemy przyczynić się do ochrony Ziemi. Ekologiczne sprzątanie domu nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać! W artykule przedstawiamy niecodzienne zastosowanie codziennych produktów. 


Eko sprzątanie - wykorzystaj właściwości octu

Butelka octu (bez różnicy jakiego - sprawdzi się winny, owocowy, czy spirytusowy) może zdziałać cuda. O jego naturalnych właściwościach słyszeli już chyba wszyscy - nie każdy wie jednak o ich zróżnicowaniu i wielości zastosowań. Ocet:
  • usuwa nieprzyjemne zapachy,
  • dezynfekuje - jest bakteriobójczy, wirusobójczy, a także doskonale radzi sobie z pleśnią,
  • wywabia plamy i wybiela,
  • usuwa osad z kamienia,
  • nadaje się do czyszczenia podłóg i okien
Jego właściwości przydadzą się zarówno w kuchni (do odkamieniania czajnika, polerowania baterii i blatów, pozbycia się tłustych plam, wyczyszczenia mikrofali czy nawet pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z lodówki), w łazience (do dezynfekcji powierzchni, pozbycia się uporczywego kamienia i zacieków) a także do nietypowych zadań takich jak wybielanie ubrań, odkażenie materiałów podczas prania itp., dlatego warto zapoznać się z przepisami na domowe środki czystości.


Ekologiczne sprzątanie domu? Poznaj sodę oczyszczoną

Soda oczyszczona jest produktem, który w kuchni ma prawie każdy. Wodorowęglan sodu (chemiczna nazwa środka) jest stosowany w kosmetologii, medycynie, w kuchni (do gotowania i pieczenia), a także przy sprzątaniu. Ma właściwości odplamiające, zmiękczające, spulchniające i odświeżające. Pochłania wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Doskonale działa z innymi produktami - w połączeniu z octem wyczyści kabinę prysznicową, a z kwaskiem cytrynowym stopę żelazka. Soda oczyszczona jest nieoceniona podczas czyszczenia przypalonych garnków lub nalotów z rdzy. Warto również zaznaczyć, że substancje ta jest bezpieczna dla alergików czy dzieci - nie podrażnia skóry i jest nietoksyczna.


Niecodzienne zastosowanie codziennych produktów

Poznanie właściwości różnych produktów codziennego użytku jest niezwykle korzystne - dla środowiska, zdrowia i portfela. Aby nadać wybranym środkom (lub pomieszczeniom) ulubiony zapach sięgnijmy po naturalne olejki eteryczne. Doskonale sprawdzają się w kominku na tea-light’y - dzięki podgrzaniu ich aromat jest wyraźniejszy i dłużej się zachowuje. Nieoceniona będzie również cytryna lub kwasek cytrynowy, olejek z drzewa herbacianego ze względu na jego silnie bakteriobójcze właściwości czy też sól kuchenna, która jest doskonałym środkiem czyszczącym, odkażającym, ściernym i dezynfekującym.


ekologiczne sprzatanie domu

Nowa jakość eko sprzątania

Utrzymanie czystości w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu jest jednym z kluczowych elementów w trosce o zdrowie - szczególnie dla alergików i osób z problemami oddechowymi lub dzieci. Warto jednak wiedzieć, że wiele dostępnych na rynku detergentów przeznaczonych do sprzątania ma w swoim składzie toksyny, które w powietrzu unoszą się jeszcze na długo po sprzątaniu. Naukowcy z University of Bergen opublikowali raport, w którym wpływ owych substancji na zdrowie porównali do palenia po 4-5 papierosów dziennie. Środki czystości i kosmetyki ekologiczne mają z reguły właściwości, które są bezpieczne dla organizmu i środowiska, a ich składy są niemniej skuteczne od produktów chemicznych. Decyzja o tworzeniu środków czyszczących może pozytywnie wpłynąć na jakość życia - nie każdy jednak ma ochotę i czas zajmować się tym samodzielnie. Odpowiedzialnie tworzone produkty o naturalnych składach w biodegradowalnym opakowaniu będą w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem.


Czy warto zdecydować się na ekologiczne sprzątanie domu?

Odpowiedź jest jednoznaczna - warto! Ekologiczne środki czystości mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Nie lekceważmy wpływu jednostki na środowisko naturalne - gdyby każdy z nas zaczął wprowadzać proekologiczne zmiany moglibyśmy osiągnąć naprawdę wiele! Dobre dla ekosystemu produkty (takie jak na przykład ekologiczne proszki do prania) są pozbawione fosforanów i zeolitów, które po zużyciu osadzają się na dnie jezior i rzek stanowiąc realne zagrożenie dla żyjących w wodzie organizmów. Za wyborem środków przyjaznych środowisku przemawia również kwestia rosnącej z roku na rok liczby odpadów – zapomnijmy więc o plastikowych opakowaniach, które potrzebują nawet kilkuset lat na rozkład.


Jakie środki w sklepie wybierać? Eko sprzątanie

Jeśli już decydujemy się na zakup detergentów warto wybierać je świadomie i rozsądnie. Sięgajmy po ekologiczne środki, których opakowania są biodegradowalne, a składy oparte na dokładnie przebadanych i bezpiecznych substancjach. Większość tych środków jest hipoalergiczna, dzięki czemu ryzyko podrażnień jest znikome. Dodatkowo – dla alergików szczególnie polecane są środki bezzapachowe – nawet olejki eteryczne mogą okazać się drażniące. Wzbierający na popularności trend prośrodowiskowy i idea ZERO WASTE mogą uczynić realne zmiany, których nie powinniśmy ignorować.