Odpowiednie czyszczenie i konserwacja mebli zapewnią im świeży wygląd oraz długowieczność. W zależności od tego z czego są one wykonane należy do ich pielęgnacji inaczej podejść. Czym zatem czyścić meble tak, aby cieszyć się nimi jak najdłużej? Podpowiadamy w artykule.

Czym i jak czyścić meble? Podstawowe zasady pielęgnacji

Sposoby pielęgnacji mebli różnią się w zależności od materiału, z którego zostały one wykonane. W większości przypadków wystarczy je na co dzień chronić przed kurzem, wilgocią i kontaktem z przedmiotami gorącymi (także elektroniką emitującą ciepło) lub z ostrymi krawędziami. Należy pamiętać, że ważny jest czas reakcji na pojawiające się plamy i zadrapania - im szybciej postaramy się je naprawić, wyczyścić, tym większa jest szansa, że mebel pozostanie w swoim pierwotnym stanie. Warto zaznaczyć, że używanie jakichkolwiek szorstkich gąbek czy druciaków nie będzie dobrym pomysłem, gdyż możemy naruszyć nimi delikatną powierzchnię lakieru, farby lub innego wykończenia.

Czym czyścić meble? Przydatne środki i akcesoria

Zastosowanie poszczególnych specyfików powinno być uzależnione od czynników takich jak surowiec, z którego dany mebel został wykonany, ale również od jego koloru czy przeznaczenia. Przedstawiamy zasady, które mogą okazać się pomocne w pielęgnacji różnorodnych rodzajów wyposażenia.

Jak dbać i czym czyścić meble drewniane?

Drewno jest niezwykle szlachetnym i uniwersalnym surowcem, który nigdy nie wychodzi z mody. Odpowiednio zadbane może służyć przez lata, warto jednak stosować się do podstawowych reguł jego pielęgnacji.
  1. Do odkurzania korzystaj z miękkiej, suchej lub lekko wilgotnej ściereczki.
  2. Korzystaj z dedykowanych do drewna środków - ich zapach i forma aplikacji nie odgrywa większego znaczenia, dlatego możesz je dobrać według własnych preferencji.
  3. Unikaj mycia mebli mieszanką wody i płynu do naczyń, płynu do mycia szyb czy innych, inwazyjnych i nieprzeznaczonych do drewna środków - tego rodzaju detergenty naruszają powłokę ochronną mebli, a w konsekwencji zmniejszają jej trwałość.
  4. Unikaj kontaktu drewna z ciepłem (aby odłożyć kubek z kawą czy herbatą warto mieć do tego specjalną podstawkę) oraz z wodą i innego rodzaju cieczą.
  5. Powstałe plamy ścieraj jak najszybciej - nie pozwalaj, aby zaschły.
  6. Uszkodzenia mechaniczne takie jak rysy wystarczy posmarować wazeliną i pozostawić ją na około dobę, a następnie posmarowane miejsce delikatnie wypolerować. Ślad po zadrapaniu nie powinien być dłużej widoczny.
  7. Nie ustawiaj mebli w pobliżu źródeł ciepła (takich jak kaloryfer) oraz w bezpośrednim narażeniu na działanie promieni słonecznych.
Zobacz również: Ekologiczne sprzątanie domu - niecodzienne wykorzystanie codziennych produktów


Czym czyścić meble? Zasady pielęgnacji mebli

Czym czyścić meble tapicerowane?

Meble, które pokryte są materiałem wymagają częstego ich czyszczenia tak, aby wolne były od plam, kurzu i innego rodzaju zabrudzeń. Niezwykle istotne jest, aby nie dopuszczać do zaschnięcia plam - nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeżeli są one świeże można wywabić je wodą z mydłem (za pomocą gąbki), ważne jest jednak, aby ich nie rozcierać. W przypadku starszych plam warto skorzystać z odplamiaczy czy dedykowanych do ciężkich zabrudzeń mydełek. Aby odświeżyć tapicerowane elementy wystroju należy regularnie je odkurzać, a także raz na jakiś czas przeprowadzić pranie tapicerki przy pomocy odkurzacza piorącego lub ręcznie - miękką gąbką i szamponem dedykowanym do obić. Tego rodzaju czyszczenie można zlecić profesjonalnej firmie, jednak wiąże się to z kosztami, a mając odpowiednie produkty, czas i cierpliwość nie jest to konieczne.

Jak czyścić meble skórzane?

Aby skórzane elementy wystroju nie straciły dawnego połysku i sprężystości należy pamiętać o kilku czynnościach, które regularnie powtarzane mogą zapewnić ulubionemu fotelowi czy innemu meblu długie życie. Aby przedłużyć trwałość skórzanych obić należy je kilka razy w roku czyścić, a następnie natłuszczać. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które pozwolą na odpowiednią pielęgnację elementów skórzanych - może być to mleczko konserwujące lub pasta zawierająca w swoim składzie lanolinę, olej rycynowy czy też wosk pszczeli. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zadrapań lub pęknięć warto skorzystać ze specjalnego impregnatu do skóry.

Czym czyścić białe meble? Kilka praktycznych porad

Niezwykle popularne stają się białe meble, a powodów ku temu jest kilka. Optycznie powiększają pomieszczenie, nadają mu świeżości, a także stanowią doskonałą bazę do dalszego wystroju. Kluczowe jest, aby stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji mebli, o których pisaliśmy wcześniej, jednak to nie wszystko.
Na białych meblach dużo wyraźniej widać wszelkie plamy, w najtrudniejszych przypadkach do czyszczenia białych mebli można użyć dedykowanych detergentów, jednak zawsze według instrukcji i zgodnie z ich przeznaczeniem. Czyszczenie zacznijmy od najmniej inwazyjnych i delikatnych środków, a gdy te nie poskutkują, szukajmy radykalnych rozwiązań. Białe meble mają tendencję do żółknięcia - aby temu procesowi zapobiec wystarczy raz na kilka miesięcy dokładnie wyczyśccić meble z wszelkich osadów i zabrudzeń. Zyskujemy w ten sposób pewność, że utrzymamy ich nienaganny kolor.

Czym czyścić meble kuchenne?

Wyzwaniem może okazać się również czyszczenie szafek i mebli kuchennych. Osiadły kurz w połączeniu z tłustą powierzchnią wymaga silnego środka lub sprawdzonej mieszanki. W tym przypadku doskonale sprawdzą się detergenty, które radzą sobie właśnie z tłustymi powierzchniami - warto jednak pamiętać, aby uważnie przeczytać zalecenia producenta. W przypadku mebli kuchennych nie należy używać preparatów zawierających środki ścierne - są nimi między innymi pasty i proszki czyszczące oraz silne mleczka. Większość mebli można również umyć za pomocą wody i płynu do naczyń, jednak należy w mało widocznym miejscu przetestować, czy fronty nie ulegną zmatowieniu.

Zobacz również: Sprzątanie kuchni - najlepsze pomysły jak utrzymać porządek