Chemia pochodząca zza naszej zachodniej granicy podbija polski rynek. Dlaczego osiąga taki sukces i konsumenci coraz chętniej po nią sięgają? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Większe zaufanie

Jak się okazuje, spora część polskich konsumentów ma styczność z chemią pochodzącą z Niemiec. Prawie jedna piąta rynku środków piorących pochodzi z tego kraju. Według danych firmy zajmującej się analizą rynku - PMR Consulting&Research, około 10% Polek i Polaków deklaruje, że kupuje niemieckie środki piorące regularnie, a z kolei 11% twierdzi, że robi to sporadycznie. Zaufanie i przekonanie o skuteczności tych produktów najprawdopodobniej mają swoje korzenie już w latach 80. i 90., kiedy to widoczna była znaczna różnica w skuteczności i jakości produktów pochodzących z Niemiec. Duże zaufanie do chemii niemieckiej wynika także z przekonania, że to, co pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów musi być dobre. Samochody, meble, a jak się okazuje także środki czystości - wszystkie te produkty skutecznie podbijają serca polskich konsumentów. Do niemieckich marek, które zdobyły największą popularność zaliczamy między innymi Der Waschkonig, LenorPersil i Ariel

Cena

Niezależnie od tego ile zarabiamy, zwykle chcemy uzyskać jak najlepszy środek w bardzo korzystnej cenie. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że środki czystości pochodzące z Niemiec wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, którzy płacąc za określony produkt chcą mieć coś, co zagwarantuje wysoką skuteczność. Zwykle przy zakupie to właśnie na cenę zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Należy jednak pamiętać nie tylko o niej, ale zwrócić uwagę także na sugerowaną liczbę prań. Może się bowiem okazać, że najtańszy środek czystości będzie bardzo mało wydajny i w konsekwencji za taką samą liczbę prań zapłacimy zdecydowanie więcej niż w przypadku zakupu droższego środka.

Skoncentrowanie chemii niemieckiej

Środki czystości pochodzące z Niemiec różnią się od polskich jedną bardzo istotną cechą - skoncentrowaniem. Nawet te sprzedawane pod taką samą nazwą często różnią się składem. Produkty te tylko pozornie są identyczne. Różnica ta wynika z innych przyzwyczajeń polskich i niemieckich konsumentów kupujących środki czystości. Polacy nie stosują się do zaleceń producenta dotyczących użytej ilości środka w przeciwieństwie do Niemców. Niemieccy konsumenci podchodzą do wskazówek na opakowaniu zdecydowanie bardziej restrykcyjnie i stosują dokładnie tyle środka, ile jest napisane. To właśnie dlatego chemia niemiecka wystarczy na zdecydowanie dłużej, a efekty osiągane za jej pomocą są bardziej zadowalające. 

Skład

Biorąc pod uwagę skład chemii niemieckiej, zdecydowanie większa jest w nich liczba środków piorących, których procentowy udział w składzie jest wyższy niż w przypadku produktów przeznaczonych na polski rynek. Chemia, którą możemy kupić w Polsce jest nieco bardziej rozcieńczona, a w swoim składzie zawiera więcej wypełniaczy. Czym są tajemnicze wypełniacze w proszkach do prania? Mimo, że nie uczestniczą one bezpośrednio w procesie prania, pełnią bardzo ważną funkcję.  Są to środki, których głównym zadaniem jest wspomaganie działania środków piorących. Są one nośnikami poszczególnych składników aktywnych, które wchodzą w skład środków do prania. 

Komentarze i możliwość oceny

Dla konsumentów ważna jest także opinia innych osób. Kiedyś kupowaliśmy coś, ponieważ zostało to polecone przez znajomego, obecnie zwykle kierujemy się opiniami napisanymi w Internecie. Obejrzenie reklamy w telewizji to jedno, ale w obecnych czasach coraz mniej ufamy reklamom, których celem jest sprzedaż danego środka i zysk. Czymś, co często przesądza o zakupie są recenzje i opinie, a nie zapewnienia producenta zamieszczone w reklamie i na opakowaniu. Reklamy są często jedynie sugestiami, a nie decydującym czynnikiem. Coraz więcej sklepów internetowych oferuje możliwość zamieszczenia komentarzy i ocenę produktu. Warto zwrócić na nie uwagę, zastanawiając się nad zakupem danego środka i poznać, co sądzą o nim osoby, które już go przetestowały. Zapoznanie się z recenzjami produktu, sprawi, że dowiemy się, jakie są jego największe wady i zalety oraz czy oferuje dokładnie to, czego oczekujemy. 

Nuty zapachowe - Eurochemia
Nuty zapachowe

Mimo, że to włoskie środki czystości uchodzą za te o najmocniejszych i najbardziej intensywnych zapachach, jak się okazuje niemiecka chemia nie pozostaje daleko w tyle. Obecnie dostępne na rynku niemieckie środki czystości występują w coraz większej liczbie wariantów zapachowych. Zakupić można nie tylko skuteczne środki czystości o neutralnym zapachu, ale także te o zapachu lawendy, cytrusów czy jabłka. Dodatkowo zapachy te poza wzrastającą różnorodnością oferują także coraz lepszą imitację naturalnych aromatów, przy tym nie są uciążliwe i męczące dla nosa. 

Chemia niemiecka - wegańska i ekologiczna

Producenci środków chemicznych starają się coraz bardziej dopasować do wzrastających wymagań i oczekiwań klientów. Konsumenci obecnie chcą nie tylko zakupić produkty, które cechują się wysoką skutecznością, ale zwracają uwagę także na aspekty takie jak ekologia. Pozytywnie na tym tle wyróżniają się produkty marki Frosch, które są nie tylko skuteczne, ale także delikatne, co sprawia, że mogą je stosować także osoby z wrażliwą skórą, ze skłonnością do podrażnień oraz alergicy. Środki te zawierają w swoim składzie substancje naturalnego pochodzenia, które ulegają szybkiej biodegradacji i nie szkodzą środowisku. Użycie konserwantów w tych środkach jest zmniejszone do niezbędnego minimum. Dbanie o przyrodę to jednak nie tylko skład, ale także opakowania. Środki czystości marki Frosch kupić można w opakowaniach, które tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu. Po wykorzystaniu środka, opakowania dodatkowo można także łatwo przetworzyć. Dodatkową zaletą jest to, że w składzie nie ma substancji pochodzenia zwierzęcego. Produkty te mogą więc być stosowane przez wegan. 

Nie tylko środki do prania

Nie można zapomnieć o tym, że niemiecki rynek chemii gospodarczej nie ogranicza się tylko do proszków do prania. Oferta niemieckich środków czystości ma nam do zaoferowania znacznie więcej. Do niemieckich produktów, w które warto zainwestować ze względu na ich skuteczność należą między innymi odkamieniacze, odtłuszczacze czy nabłyszczacze. Również z Niemiec pochodzi marka Nivea, produkująca kosmetyki takie jak szampony czy dezodoranty. Nivea cieszy się dużym zaufaniem polskich konsumentów. Żele pod prysznic zachwycają zróżnicowanymi zapachami oraz dbałością o nawilżenie skóry, a antyperspiranty zapewniają uczucie świeżości na długi czas!

Delikatność dla tkanin 

Jak wynika z badań, niemieckie środki czystości mimo swojej wysokiej skuteczności są także delikatne dla tkanin. Te kolorowe dłużej zachowują swoją intensywną barwę, a głębia koloru czarnych ubrań jest zdecydowanie większa. Ubrania prane w niemieckich środkach czystości nie blakną tak szybko, jak w przypadku stosowania innych preparatów. Poza dbałością o tkaniny oraz skutecznym dopieraniem plam, niemieckie środki czystości są delikatne także dla pralek. Niemiecka chemia w swoim składzie często ma substancje, wspomagające ich działanie. Należą do nich między innymi odkamieniacze, które przedłużają żywotność oraz wpływają na większy komfort korzystania z pralki.

Co z polskimi środkami czystości?

Jak się okazuje, mimo przekonania o wysokiej jakości niemieckich środków czystości, wiele Polek i Polaków woli zaufać produktom kierowanym na polski rynek. Chemia polska cechuje się bardziej intensywnym zapachem, co dla wielu konsumentów ma olbrzymie znaczenie i może być sporą zaletą. Pozycja polskich produktów raczej nie jest zagrożona mimo wzrastającego zainteresowania zagraniczną chemią. Niemieckie środki czystości są obecnie raczej nową alternatywą, niekoniecznie natomiast czymś, co przejmie rynek i wyprze polskie środki. 

Warto przekonać się samemu o tym, czy niemiecka chemia odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Dobrym pomysłem jest porównanie skuteczności produktu i ceny, przeczytanie opinii i recenzji, które można znaleźć w Internecie po to, by w sposób bardziej świadomy wybrać odpowiedni środek. Sprawi to, że prawdopodobnie będziemy zdecydowanie bardziej usatysfakcjonowani wybranym produktem, a pieniądze, które na niego wydaliśmy nie zostaną zmarnowane. Dzięki sporym zaletom być może produkty chemii niemieckiej na stałe zagoszczą w naszych domach.